Trump'tan Venezuela kararı: Muhalif lider Juan Guaido'yu 'geçici devlet başkanı' olarak tanıdı

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın kararının ardından Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurdu ve ABD'li diplomatların ülkeyi 72 saat içinde terk etmelerini istedi.

ABD Başkanı Trump, yazılı bir açıklama yaparak, Venezuela'daki son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu.

Trump, açıklamasında, "Bugün resmi olarak Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıyorum. Venezuela halkı tarafından seçilen tek meşru yönetim aracı olan Ulusal Meclis, Nicolas Maduro hükümetinin ise meşru olmadığını ilan etmek üzere Anayasayı harekete geçirdi ve dolayısıyla artık devlet başkanlığı koltuğu boş durumdadır." ifadelerini kullandı.

"ABD SİYASİ VE EKONOMİK GÜCÜNÜ KULLANACAK"

ABD'nin siyasi ve ekonomik gücünü Venezuela'da demokrasinin restorasyonu için kullanmaya devam edeceğini ifade eden Trump, Batı ülkelerinin liderlerine de Guaido'yu tanımaları çağrısında bulundu.

Trump, ABD'nin Maduro yönetimini kendi eylemleri dolayısıyla sorumlu tutmaya devam edeceğini vurguladı.

VENEZUELA

Guaido'nun dün paylaştığı bir açıklamaya atıfta bulunan Trump, "Şiddet gaspçının silahıdır, bizim tek net adımımız ise özgür ve demokratik bir Venezuela için birlikte ve güçlü durmaktır." ifadesini kullandı.

Son dönemde siyasi tansiyonun giderek yükseldiği ülkede muhalefet ve iktidar yanlıları kentin farklı bölgelerinde gösteri düzenliyor.

Caracas'ta Ulusal Muhafız Birliğine mensup bir grup asker, 2 gün önce hükümete başkaldırmış ve yayımladıkları görüntülü mesajla halka ayaklanma çağrısı yapmıştı.

Kentin Cotiza semtinde gerçekleşen olay sonrası bölgeye operasyon düzenlenmiş ve isyancı 27 asker teslim olmuştu.

"WASHİNGTON'DAN YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaidó’nun halk önünde yemin ederek kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’dan çok sert bir açıklama geldi. ABD’yi kendisini devirmeye çalışmakla suçlayan Maduro, “Washington'la ilişkileri kesmeye karar verdim. Anayasa’nın bana verdiği yetkilere uygun olarak ABD ile diplomatik ilişkileri koparmaya karar verdiğimi duyururum” diye konuştu.

ABD DELEGASYONUNA 72 SAAT SÜRE

Sözlerine “Venezuela'yı Washington'dan yönetmeyi düşünüyorlar” diyerek devam eden Maduro, ABD delegasyonuna ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre verdi. “Hiç kimse burada teslim olmaz, savaşacağız” diyen Maduro ayrıca Kolombiya oligarşisine dikkat çekerek "Sorunlarımız evde çözülecek. Hükümetimiz, ülkenin egemenliğini tüm uluslararası çabaya rağmen savunacak” açıklamasını yaptı.

MADURO: ERDOĞAN BENİ ARADI

Maduro; halka yaptığı konuşmada, "Türkiye Cumhurbaşkanı beni aradı. Türkiye halkı Venezuela halkının yanındadır. Bugün tarihi bir gün.” açıklamasında bulundu.

ABD'DEN HEMEN SONRA KANADA

Kanada hükümetinden bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, Kanada'nın, Venezuela muhalefeti lideri Juan Guaido'yu ülkenin 'geçici devlet başkanı' olarak tanımaya hazırlandığı belirtildi.

Durumun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmamasını talep eden hükümet yetkilisi konuya ilişkin daha fazla ayrıntı vermedi.

PARAGUAY'DAN AÇIKLAMA

Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez, Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido'yu ülkenin 'geçici devlet başkanı' olarak tanıyacağını duyurdu.

BREZİLYA'NIN YENİ HÜKÜMETİ DE TANIDI

Brezilya'da yeni seçilen Bolsonaro hükümetinin yaptığı açıklamada Guaido'nun 'geçici devlet başkanı' olarak tanındığı açıklandı.

GUAİDO, KENDİNİ GEÇİCİ BAŞKAN İLAN ETMİŞTİ

Ulusal Meclis Başkanı ve muhalefet lideri Juan Guaido, Nicolas Maduro hükümetinin gayrı meşru olduğunu savunarak, kendini geçici başkan ilan etmişti.

ÜLKEDE MADURO DESTEKÇİLERİ DE SOKAKLARDA

Devlet Başkanı Maduro destekçileri, ülkenin birçok yanında ABD ve diğer devletlerden gelen açıklamalara ve muhalefetin girişimine karşı sokaklara çıktı.

MADURO

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD'nin skandal kararıyla ilgili yaptığı açıklamada Trump'a destek vererek, 'umarım tüm Avrupa Venezuela'daki demokratik güçlere destek verir. Maduro'nun aksine Ulusal Meclis ve Juan Guaido Venezuela vatandaşlarının verdiği demokratik yetkiye sahip' ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN MADURO'YA DESTEK

Avrupa Birliği'nin aksine, Rusya ise Maduro'yu desteklediğini açıkladı.

Rus haber ajansı RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada, ABD’nin Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanımasını değerlendirdi.

Maduro’nun, yasal bir şekilde Venezuela devlet başkanı olarak seçildiğini vurgulayan Klimov, “Rusya da Maduro'yu Venezuela'nın yasal bir şekilde seçilmiş devlet başkanı olarak tanımaktadır ve bu yaklaşımda bir değişiklik olmayacak.” dedi.

CNBC: BEYAZ SARAY, VENEZUELA İÇİN ASKERİ SEÇENEĞİ MASAYA YATIRDI

ABD merkezli CNBC, Beyaz Saray'ın Venezüella için askeri seçeneği masaya yatırdığını aktardı.

MADUROKARSİTİ

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtları protesto gösterisi düzenledi.

(AA/ İHA / SPUTNİK)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
karistirmadigin ulke yok abd
Amerika ve Venezuella başkanlık sisteminle yönetiliyor.Başkanlık sistemini övenlere selamlar.
trump maduro putin kral salman esad ve tayyip hepsi aynı
@yigido69 kendin ile çelişiyorsun .. madem öyle Venezuellaya özenene kadar abd ye özen ..
Ak gençliği Venezuelaya gidip Maduroya destek olmaya davet ediyorum.Uzun süre orda kalın sahip çıkın adama yalnız kalmasın
@yigido69 ikaçlarun da yan etkileri var, kullanmayalın mı?
tanıdık geldimi.? bugün ülkenin yargısına müdahale Edip papazini serbest bıraktıran yarın ülkeyi kimin yonetecegine karar verir.
Venezuellanın yönetim biçimi kiminkine benziyordu.
@manco35 amerika
Gitti bir arkadaş daa
Kına yak istersen
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler