Trump resmen imzaladı! Dünyadan tepki yağıyor

ABD Başkanı Donald Trump, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararını imzaladı. Skandal karardan sonra BM, AB ve Rusya'dan da tepkiler geldi.

Trump resmen imzaladı! Dünyadan tepki yağıyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (BM)

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, “Golan Tepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor.” dedi.

Dujarric, günlük basın brifinginde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini tanıyan başkanlık kararına ilişkin açıklamada bulundu.

Sözcü Dujarric, “Golan Tepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor.” ifadesini kullandı.
ABD Başkanı Trump, Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini tanıyan başkanlık kararını bugün imzaladı.

BM Güvenlik Konseyinin 1981'de aldığı 497 sayılı karar, İsrail'in Golan Tepeleri'ni işgaline karşı çıkıyor ve kararda “İsrail'in işgal altındaki Golan Tepeleri'nde kendi kanunlarını, yargısını ve idaresini uygulama kararı hükümsüzdür ve uluslararası hukuki geçerliliği yoktur.” ifadesi kullanılıyor.

AVRUPA BİRLİĞİ (AB)

AB'den yapılan açıklamada, "Tutumumuz değişmedi. Golan Tepeleri dahil İsrail'in 1967'den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz." denildi.

RUSYA

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Uluslararası hukuka aykırı bu karar Orta Doğu'daki gerginliği artırabilir.

SURİYE

Beşşar Esed rejimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in işgalini resmen tanıyan kararını imzalamasına tepki göstererek, kararın "ABD'yi Arapların ana düşmanı" yaptığını öne sürdü.

Rejimin Dışişleri bakanlığından ismi açıklanmayan bir yetkilinin, resmi haber ajansı SANA'da yer alan açıklamasında, "ABD Başkanı, Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bariz bir saldırıyla, işgal altındaki Suriye toprağı Golan'ın 'Siyonist işgal varlığına' eklendiğini kabul etti. Karar, ABD ve İsrail'in Arap milletine karşı düşmanlıkla kurdukları organik ittifakın somut göstergesi oldu ve ABD'yi Arapların temel düşmanı haline getirdi." ifadeleri kullanıldı.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Golan Tepeleri'ni İsrail'in işgali altındaki toprak olarak gördüklerini ve İsrail'in ilhakını tanımayı planlamadıklarını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Golan Tepelerini İsrail işgali altındaki toprak olarak görüyoruz. İsrail’in 1981’deki ilhakını tanımadık ve tanımayı da planlamıyoruz." ifadesi kullanıldı.
Açıklamada, "Birleşmiş Milletler Sözleşmesi dahil uluslararası hukuka göre bir toprağın güç kullanılarak ilhakı yasaklanmıştır." ifadesi hatırlatıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini tanıyan başkanlık kararını bugün imzalamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
22 tane arap devleti var hap kadar israilden defalarca meydan dayağı yediler şimdide it gibi korkup siniyorlar , sahipsiz vatanın batması haktır , adam olup arap topraklarını insan gibi savunsunlar , parayla satılmasınlar. TÜRKİYE den sadece bir vilayetten gönüllüler gitse israili 50 kere kepaze etmişlerdi şimdiye kadar.
de hadi bakalım herkes elini taşın altına koysunda ne gerekiyorsa yapılsın biz türk halkı olarak filistinin yanındayız kahrolsun israil abd allah'a havale ediyoruz sizi ey israil eeyy abd kökünüz kurusun inşallah amin
Filistin sözde ermeni soykırımı nı tanıyan ulkelerdendir. Bilesin.
Sarı çıyan Trump yüzün gülmesin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler