Trump’ın Kudüs Kararına Dünyadan Tepkiler

Başkan Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan açıklamasına dünya genelinde tepki geldi.

Trump’ın Kudüs Kararına Dünyadan Tepkiler

Başkan Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan açıklamasına dünya genelinde tepki geldi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Trump'ın kararına doğrudan atıf yapmadan, İsrail ve Filistinliler arasında barış umutlarını tehlikeye atan "tek taraflı adımlara” tepkisini dile getirdi. Guterres, Kudüs meselesinin; İsrail ve Filistinliler arasındaki doğrudan müzakerelerle çözülmesi gerektiğini vurguladı. Trump'ın açıklamasının ardından gazetecilere konuşan Guterres, "Büyük tedirginliğin olduğu bu anda şunu net ifade etmek istiyorum: İki devletli çözümün hiçbir alternatifi yoktur. Bir B Planı yok” diye konuştu.

Guterres, İsrail ve Filistinli liderlerin müzakere masasına geri dönmesi ve kalıcı barış vizyonunu hayata geçirebilmek için elinden gelen herşeyi yapacağının altını çizdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, Trump'ın kararını "üzücü” bir adım olarak nitelendirdi.

Trump'ın açıklamasının "Fransa'nın onaylamadığı üzücü bir karar” olduğunu belirten Macron, kararın "uluslararası yasalara ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına da ters düştüğünü” belirtti.

Macron, Kudüs'ün statüsünün "BM himayesi altındaki müzakerelerde İsrail ve Filistinliler tarafından karara bağlanmasının gerekeceğini” kaydetti.

Filistin lideri Mahmud Abbas da, Trump'ın ABD'nin Ortadoğu barış sürecine aracı olmada inandırıcılığını yok ettiğini savundu.

Abbas'ın bir danışmanı da, Trump'ın Kudüs kararının "ABD'yi barış sürecinde herhangi bir rol üstlenmekten uzaklaştırdığını” söyledi.

Nebil Şaat, Trump'ın konuşmasının "İsrail'e istediğini verirken Filistin'e hiçbir vermediğini” ifade etti.

Ayrıca Filistinli yetkililer, Abbas'ın Arap dünyasındaki liderlerle acil görüşmeler yaptığını bildirdi. Resmi Wafa haber ajansı, Trump'ın adımına verilecek yanıt üzerinde çalışan Mahmud Abbas'ın Mısır Cumhurbaşkanı ve Katar Emiri'yle görüştüğünü duyurdu.

İsrail'le barış anlaşması imzalayan ilk Arap ülkesi olan Mısır da Trump'ın kararı kınadı. Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kahire'nin, Amerika'nın bugün attığı adımın bölgenin istikrarına yaratabileceği etkiler konusunda endişeli olduğu belirtildi. Açıklamada, kararın İsrail-Filistin barış sürecine "olağanüstü olumsuz etki” yapabileceği kaydedildi.

Mısır gibi İsrail'le barış anlaşması imzalayan diğer Arap ülkesi Ürdün Kralı Abdullah da, Kudüs'te Filistinliler, Müslümanlar ve Hıristiyanların haklarıı görmezden gelmenin aşırıcılığı daha da körükleyeceği uyarısında bulundu. Kral Abdullah, bu endişelerini dün Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde dile getirdiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise bugünü "tarihi bir gün” olarak niteleyerek, İsrail'in Trump'ın açıklamasından "derin minnettarlık” duyduğunu ve bunun "barış yolunda önemli bir adım olduğunu” kaydetti.

Netanyahu, "barış rüyasının gerçeğe dönmesini başarmak için” Başkan Trump ve ekibiyle birlikte çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak görülen Hamas'tan da bir açıklama geldi.

Hamas lideri İsmail Haniyeh, Trump'ı Filistinliler'in hissiyatlarını görmezden gelmekle suçladı.

Filistin halkının "hissiyatları ve kutsallarının görmezden gelinmesine nasıl yanıt vereceğini bildiğini” ifade eden Haniyeh, Trump'ın kararının "tarihsel ve coğrafi gerçekleri değiştirmeyeceğini” vurguladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler