Trump'ın oğlunun yazışmaları Rusya'dan yardımı kabul ettiğini gösteriyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın en büyük oğlu, babasının başkan olduğu geçen yılki seçimler öncesinde Rus devleti için çalışan ve babasının Demokrat rakibi Hillary Clinton aleyhinde bilgisi olduğunu iddia eden bir kişi ile görüşmeyi kabul ettiğini açıkladı. Donald Trump Jr'ın kendisi tarafından yayımlanan e-posta yazışmaları babası için çalışan ekibin seçimleri kazanmak için Rusya'dan gelen yardım önerilerini kabul ettiğini gösteren şu ana kadarki en net kanıt durumunda.

Seçim ekibinin Rusya ile ilişkileri Trump'ın başkanlığı üzerine gölge düşürdüğü gibi Adalet Bakanlığı ve Kongre'nin de soruşturma açmasına neden oldu.

Trump Jr'ın Twitter'da yayımladığı e-posta yazışmaları kendisi ile görüşmeye aracı olan bir kişi arasında geçiyor.

"ÇOK ÜST DÜZEY VE HASSAS BİLGİLERE" SAHİP BİR AVUKAT İLE GÖRÜŞME

Trump Jr, görüşmeye aracı olan kişinin "Rusya ve Rus hükümetinin Sayın Trump'a a gösterdiği desteğinin bir parçası" olarak tarif ettiği, "çok üst düzey ve hassas bilgilere" sahip bir avukat ile görüşmeye açık olduğunu ifade ediyor. Görüşme için belirlenen tarih ise 9 Haziran 2016.

Trump Jr, görüşme talebine "Bahsettiğin şey ise, buna bayıldım" şeklinde cevap veriyor.

UZMANLARA GÖRE E-POSTA MESAJLARI DOĞRUDAN YASADIŞI BİR İŞ YAPILDIĞINA KANIT TEŞKİL ETMİYOR

Uzmanlara göre e-posta mesajları doğrudan yasadışı bir iş yapıldığına kanıt teşkil etmiyor, ancak Trump Jr süregelen soruşturmalarda Demokrat Parti'nin bilgisayar sistemlerine izinsiz girilmesi veya seçim finansman yasalarının çiğnenmesine yardım ettiği tespit edilirse hukuki sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Rusya ABD'deki seçimlere müdahil olduğu iddialarını reddederken, Trump'ın ekibi Rusya ile işbirliği yapmadıklarını belirtiyorlar.