HABER

"TSK artık dokunulmaz değil"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’nun “Balyoz darbesi planı“ iddialarına verdiği sert yanıt, yabancı medyada da yankı buldu

BBC, “Türk Generali Darbe Komplosu İddiaları Reddetti” derken, “İddiaların doğruluğunu değerlendirmek mümkün değil, ancak bir zamanlar dokunulmaz bir kurum olan Türk Silahlı Kuvvetlerini savunmaya itti” görüşünü öne sürdü.

İngiliz yayın kurumu BBC, “Türk Generali Darbe Komplosu İddiaları Reddetti” başlıklı haberinde Orgeneral Başbuğ’un konuşmasının içeriğine ilişkin bilgi verirken, “Darbelerin geçmişte kaldığında ve iktidarın sadece demokratik araçlarla değişmesi gerektiğinde ısrar etti” dedi.

Türkiye’de üç darbe girişiminin yaşandığını belirten BBC, “Silahlı kuvvetler, sahne arkasında siyasi bir rol oynamayı sürdürdü” savına da yer verdi.

“Son iki yılda Türk halkı, ordudaki bazı elemanların kirli oyunlara ilişkin iddialar konusunda sansasyonel enformasyon ile bombardımana tutuldu” diyen BBC, bu bilgilerin “Ergenekon” ile ilgili kısmının aralarında emekli generallerin bulunduğu düzinelerce kişinin tutuklanması ve yangılanmasına yol açtığını kaydetti.

BBC, ordu için “Artık dokunulmaz değil” ifadesini kullandığı haberinde, “Balyoz darbesi planı” iddialarına Orgeneral Başbuğ’un, böyle bir planın olasılığını yalanlayan “öfkeli bir açıklama” ile yanıt verdiğini belirtti.

Orgeneral Başbuğ’un ordudan bilgi sızdırılmasına ilişkin soruşturmalar yürütüldüğünü söylediğine de dikkat çeken BBC, “İddiaların doğruluğunu değerlendirmek mümkün değil, ancak bir zamanlar dokunulmaz bir kurum olan Türk silahlı kuvvetlerini savunmaya itti” yorumunu yaptı.

ANKA

Geri Dön