HABER

TSK: Harbe hazırlık durumu incelendi

TSK: Harbe hazırlık durumu incelendi

YAŞ toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Genelkurmay açıklama yaptı.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, Yüksek Askeri Şura'nın sona erdiği, toplantıda, iç güvenlik harekâtı ve hudut güvenliğine yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerinin icra ettiği faaliyetler ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin harbe hazırlık durumu incelenerek, bu kapsamda ortaya çıkan ihtiyaçlar ile bu ihtiyaçları karşılamak için alınan tedbirlerin değerlendirildiği bildirildi.

[

****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/yas-toplantisi-aciklamasi-yas-toplantisi-aciklamasi/9216/234863/sayfa/1/)

Açıklamada şöyle denildi;

1. Yüksek Askerî Şûra Olağan Toplantısı, 15 Aralık 2011 tarihinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında yapılmıştır.

2. Toplantıda;

a. İç güvenlik harekâtı ve hudut güvenliğine yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerinin icra ettiği faaliyetler görüşülmüş,

b. Türk Silahlı Kuvvetlerinin harbe hazırlık durumu incelenerek, bu kapsamda ortaya çıkan ihtiyaçlar ile bu ihtiyaçları karşılamak için alınan tedbirler değerlendirilmiştir

YAŞ KARARI KÖŞK'TE

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda toplandı. Toplantı öncesinde YAŞ üyeleri, Başbakan Erdoğan başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. YAŞ toplantısının sona ermesinin ardından ise Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel YAŞ kararlarını şu sıralar Köşk'e çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunuyor.

Başbakan Erdoğan, Aslanlı Yol'un başında komutanlar tarafından karşılandı. Şura üyeleri, Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında, üzerinde “YAŞ üyeleri” yazan kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk eşliğinde, Aslanlı Yol'dan yürüdü.

Erdoğan'ın, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Erdoğan başkanlığındaki heyet, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Burada Anıtkabir özel defterini imzalayan Erdoğan, deftere yazdıklarını yüksek sesle okudu.

Başbakan Erdoğan, deftere şunları yazdı:

“Yüksek Askeri Şura kış dönemi çalışmaları vesilesiyle tüm Şura üyelerimizle birlikte Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırasını bugün bir kez daha şükranla yad ediyoruz.
Gazi'nin 'en büyük eserim' diye niteleyerek bizlere miras bıraktığı Cumhuriyetimizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak ve kuruluşundaki heyecan, coşku ve çok renkliliği muhafaza ederek en ileri demokratik standartlara kavuşturmak için kararlı mücadelemizi sürdürüyoruz.
Tüm şehit ve gazilerimizin mübarek emaneti olarak gördüğümüz Türkiye Cumhuriyeti, kardeşlik, birlik ve dayanışma duyguları içinde bölgesel ve küresel bir güç olma yolundaki hedeflerine sarsılmaz bir şekilde ilerliyor. Sağlam ve güçlü ekonomisi, ileri demokratik standartları, bölgesel ve küresel barışa yaptığı katkılarla tüm dünyada gıptayla izlenen Türkiye, kadim medeniyet mirasından devraldığı sorumlulukları da hakkıyla yerine getiriyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de, tarihinden ve zaferlerinden aldığı ilhamla güçlü, modern ve caydırıcı yapısıyla ülkemizin güvenliği, bölgemizin barış ve istikrarının teminatı olmaya devam ediyor.
Bu şuurla yürüttüğümüz Aralık 2011 Yüksek Askeri Şura çalışmalarının, ülkemize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyor; bu vesileyle ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz.”

YAŞ TOPLANDI

YAŞ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda toplandı.

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı Karargahına gelişinde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından törenle karşılandı.

Şura'nın olağan toplantısı, Çakmak Salonu'nda saat 10.45'te başladı. Toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aslan Güner katılıyor.

Yüksek Askeri Şura toplantısının gündemini, başta personel, eğitim, disiplin konuları olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı faaliyetleri oluşturuyor.

Başbakan Erdoğan'ın masanın başında tek başına oturduğu toplantı öncesinde, basın mensuplarının kısa süreli görüntü almalarına izin verildi.

YAŞ TOPLANTISI SONA ERDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi.

Genelkurmay Başkanlığı Çakmak Salonu'nda sabah saatlerinde başlayan olağan toplantıya öğle verilen aranın ardından devam edildi.

Toplantıda, başta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin personel, eğitim, disiplin konuları olmak üzere planlı faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantının sona ermesinin ardından Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndan ayrıldı.

ERDOĞAN BAŞBAKANLIK'TA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina'ya geldi.

YAŞ toplantısına başkanlık eden Başbakan Erdoğan, saat 16.50'de Başbakanlık Merkez Bina'ya gitti.

GÜL'DEN YAŞ ÜYELERİNE ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyelerine öğle yemeği verdi.

Çankaya Köşkü'ndeki basına kapalı yemek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer şura üyeleri saat 12.15'te Çankaya Köşkü'ne geldiler.

Bir saat 15 dakika süren yemeğin sonunda üyeler köşkten ayrılırken Başbakanlığa ait iki koruma aracı köşkün 1 No'lu kapısında çarpıştı. Araçlarda maddi hasar meydana geldi.

Geri Dön