HABER

TSK, profesyonel askerliği sıcak değil

Erdoğan tek tip askerlik konusunda ise henüz TSK’dan hükümete herhangi bir düzenleme önerisinin takdim edilmediğini ifade etti.

ANKARA (ANKA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin profesyonel askerlik konusuna yaklaşımının olumlu olmadığını ancak sınır bölgelerine özel birliklerin yerleştirilmesi konusunda yaklaşımların olumlu olduğunu söyledi. Erdoğan tek tip askerlik konusunda ise henüz TSK’dan hükümete herhangi bir düzenleme önerisinin takdim edilmediğini ifade etti.

CNN Türk Televizyonu’nda Taha Akyol’un sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, referandumdan "evet" çıkarsa yargısal darbe yapılacağı yönündeki iddialara yanıt verdi. Erdoğan, Anayasa değişikliğinin oylanmasının hemen ardından yapılan hazırlıkları Bakanlar Kurulu gündemine getireceklerini ve vaat edilen düzenlemelerin hayata geçirileceğini söyledi. Erdoğan bu bağlamda Adalet Bakanlığı’ndan alınarak HSYK’ya devredilecek olan yetkiler konusunda gereken düzenlemelerin geciktirilmeden hayata geçirileceğini vurguladı.

Erdoğan açıklamasında YARSAV’ı da eleştirerek “YARSAV gibi kuruluşlar halka hesap veren kuruluşlar değiller. Astıkları astık kestikleri kestik ama biz halka her an hesap veriyoruz. Burada bu vaadini yerine getirmeyen iktidar genel seçimde halkın karşısına nasıl çıkacak. Ondan sonra muhalefet çıkıp bakın vaatlerini yerine getirmediler diyecek. Biz onları haklı çıkarmayız” dedi.

Profesyonel ordu ve bedelli askerlik konularında da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Profesyonel ordu konusuna sıcak bakmadığını belirtti. Erdoğan şunları söyledi:

“TSK’nın profesyonel askerliğe yaklaşımı olumlu değil. Tek tip askerlik diye bir çalışma var. Bu çalışma bize henüz takdim edilmiş değil. İlker paşa ile bu konuda kısa bir şey ortaya koymuş ben de görüşlerimi ifade etmiştim. Onun üzerinde bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmayı birlikte değerlendirme imkanımız olacak ondan sonra da bu konudaki adımları atacağız. Bir yerlere de umut vermeyi istemiyorum. Bir gerçeği gördük burada. Sınır bölgelerinde özellikle sınır birlikleri ile ilgili gerek İlker Paşa zamanında gerekse şu anda Işık Paşa’nın da yaklaşımları olumlu. Bir an önce özel sınır birliklerini devreye sokacağız.”

-BAŞBUĞ’A OLUMSUZ TAVRIMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL-

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz ay sonunda emekli olarak görevini devreden eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a şeref madalyası verilmemesinin nedenini ise referandum yoğunluğu olarak gösterdi. Referandum çalışmaları sebebiyle konunun değerlendirmesinin yapılamadığını ifade eden Erdoğan “Bu bir teamül. Olumsuz bir tavrımız söz konusu değil” dedi.

-BAŞKANLIK SİSTEMİ İÇİN HALK OYLAMASI-

Erdoğan, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin daraltılması ve Başkanlık sistemine geçilmesi konusundaki görüşlerini de paylaşırken, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin fazla olduğunu, Başkanlık sisteminde ise TBMM’nin gücünün daha da artacağını söyledi. Erdoğan bu konuda Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun tez çalışması olduğunu hatırlatarak “Burada da konsensüs arayışı yapılabilir. Bununla ilgili bile halk oylamasına gidilir” dedi.

-KPSS’Yİ PAZARTESİ GÖRÜŞECEĞİZ-

Erdoğan kopya skandalı nedeniyle KPSS’nin iptalinin söz konusu olup olmadığı konusunda daha önce açıkladığı YÖK ile görüşeceğim açıklamasını yineleyerek YÖK ile görüşmeyi yaptığını, Yüksek Denetleme Kurulu raporunun da tamamlanmış olduğunu söyledi. Raporu henüz göremediğini ifade eden Erdoğan “Pazar akşamı ya da Pazartesi kendileri ile tekrar görüşeceğim. Burada hassas olunması lazım. 30 bin kişi imtihanı kazanmış. Bu 30 bin kişi göreve başlamazsa yeni imtihanın açılması 2 ay alacak. Boş okulları ne yapacağız” dedi.

-YÖK’ÜN KALDIRILMASI YENİ ANAYASA İLE GÜNDEME GELECEK-

Anayasa değişikliğine yönelik eleştirilerde YÖK’ün kapatılmamasının da bulunması ve bu konuda bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı yönünde bir soruya yanıt veren Erdoğan, eski CHP lideri Deniz Baykal’ın bu konuda kendisine “YÖK rejim meselesidir. Dokundurmayız” dediğini söyledi. Şu anda muhalefetin YÖK’ü değiştirelim demeye başladığını belirten Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ben diyorum ki evet değiştirelim. Niçin üniversiteler kendi öğrenci alımlarını yapmasın. Bana kalsa her üniversite öğrencisini kendisi alsa o çok daha rahatlatacaktır. Yeni anayasayla birlikte bu konu da gündeme gelecek.”(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön