TSK'da sessiz sedasız devir teslim...

Yeni kuvvet komutanları göreve başladı.

TSK'da sessiz sedasız devir teslim...

Ağustos başında yapılan Yüksek Askeri Şura'da belirlenen yeni Kuvvet Komutanları, törenle yeni görevlerini seleflerinden devraldılar. Ancak daha önceki yılların aksine kuvvet komutanlıklarındaki devir teslim törenlerine, bu yıl gazeteciler davet edilmedi. Törenler, Kuvvet Komutanlıklarında sessiz sedasız gerçekleştirildi.


Kuvvet Komutanlıkları'nın devir teslim törenleri, iki yıl öncesine kadar önceden duyurulur, siyasetçiler ve basın mensupları davet edilir, hem görevden ayrılan komutan, hem de göreve başlayan komutan birer konuşma yaparlardı.


Bu konuşmalardan, gerek ilgili kuvvet komutanlığının gelecekteki adımları, gerekse komutanların Türkiye'ye bakışları konusunda önemli mesajlar verilirdi.


Ancak bu gelenek, iki yıl önce ortadan kalktı. Sessiz sedasız ilk devir teslim töreni, 2011 yılında gerçekleşti.


Olay, TSK tarihine "29 Temmuz 2011 krizi" olarak geçti. TSK'nın komuta kademesinin belirleneceği ve 1 Ağustos'ta başlayacak Yüksek Askeri Şura'dan sadece birkaç gün öncesinde, hem o dönemin genelkurmay başkanı, hem de kuvvet komutanları toplu olarak emekliliklerini istediler.


Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, 29 Temmuz 2011 tarihinde emekliliklerini istemişlerdi.


Bu toplu emeklilik isteği üzerine, Genelkurmay Başkanı olacak kişinin daha önce kuvvet komutanlığı yapmış olması gerektiği için, kalan tek kuvvet komutanı, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, önce Kara Kuvvetleri Komutanlığına, hemen ardından da Genelkurmay Başkan Vekilliği'ne getirilmişti.


YAŞ toplantısında da Orgeneral Özel Genelkurmay'ın başına asaleten atanmıştı.


2011'de görevi devredecek olan komutanların ayrılmaları nedeniyle, devir-teslim törenleri de gerçekleşmemişti.


2012'DE DEVİR TESLİM OLMADI
2011'deki krizin ardından atanan kuvvet komutanları iki yıl süreyle görev yaptılar. Bu nedenle de, 2012 yılında komuta kademesinde herhangi bir devir olmadı.


2013'DE GELENEK OLDU: SESSİZ-SEDASIZ DEVİR TESLİM
2013'te ise Türk Silahlı Kuvvetleri, kuvvet komutanları düzeyindeki devir teslimleri, sessiz sedasız yapmayı seçti.


Bu çerçevede, 22 Ağustos 2013 tarihinde; Jandarma Genel Komutanlığı görevi Orgeneral Bekir KALYONCU tarafından Orgeneral Servet YÖRÜK’e düzenlenen törenle teslim edildi.


Yine 22 Ağustos 2013 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki törende de Orgeneral Mehmet ERTEN, komutanlık görevini Korgeneral Akın ÖZTÜRK’e teslim etti.


23 Ağustos 2013 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevi Oramiral Murat BİLGEL tarafından Koramiral Bülent BOSTANOĞLU’na teslim edildi.


23 Ağustos 2013 tarihinde de Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Hayri KIVRIKOĞLU, görevini yerine atanan Orgeneral Hulusi AKAR’a sessiz sedasız teslim etti.


Tüm törenlere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in yanısıra, hükümetten ilgili bakanlar da katıldı.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler