HABER

TSK'dan hakimi takip iddiasına çok sert yanıt

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 'Kozmik Takip' açıklaması geldi.

TSK'dan hakimi takip iddiasına çok sert yanıt
Genelkurmay Başkanlığı'ndan, dün bir ihbar üzerine durdurulan iki araçtaki askeri personelin Cumhuriyet Savcılığı incelemesinin ardından saat 22.00'da serbest bırakıldığı belirtilerek, "Olayın, bir şüphe üzerine yapılan ihbar ve bu ihbara yönelik olarak icra edilen bir uygulama olduğu anlaşılmış ise de son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir" denildi.
**Genelkurmay'dan yapılan açıklama şöyle;**
1. Bugünkü bazı medya organlarında dün bir hakimi takip ettiğinden şüphe edilen iki aracın durdurularak arandığı, bu araçların askeri ve içindeki şahısların da askeri personel olduğu haberlerine yer verilmiştir.
2. Olayın cereyan tarzı aşağıdaki şekilde olmuştur;
a. 31 Aralık 2009 saat 12:30 civarında, Uğur MUMCU caddesinde birbirinden bağımsız olarak idari görevle seyir halinde olan beyaz renkli iki ayrı askeri araç polisler tarafından durdurulmuştur.
b. Durdurulan bu araçların askeri araç olduğunun anlaşılması üzerine olay yerine Merkez Komutanlığı ekipleri çağrılmıştır.
c. Söz konusu araçlar ve içindeki personel, durdurma ve arama kararını veren Cumhuriyet Savcısının isteği üzerine saat 14:00 civarında Ankara Merkez Komutanlığına götürülmüşlerdir.
ç. Burada Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan tespitlerde;
(1) Araçlardan birisinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait olduğu ve içinde iki şoför er ile bir uzman çavuş aşçının bulunduğu,
(2) Diğer aracın ise, Garnizon Komutanlığına ait olduğu ve içinde iki şoför (biri onbaşı biri er), bir elektrik teknisyeni er ve bir marangoz erin bulunduğu anlaşılmıştır.
3. İlgili Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan inceleme sonucunda, söz konusu askeri personel dün gece saat 22:00 civarında serbest bırakılmıştır.
4. Olayın, bir şüphe üzerine yapılan ihbar ve bu ihbara yönelik olarak icra edilen bir uygulama olduğu anlaşılmış ise de, son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir.
5. Konuya ilişkin olarak gerekli işlemler başlatılmıştır.
**OLAYIN GELİŞİMİ**
Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında arama yapan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan'ın "takip edildiği" ihbarı üzerine polislerce durdurulan iki araçtaki 7 askeri personel, Cumhuriyet Savcısı'na ifade vermek üzere gözaltına alınmıştı. 7 askeri personel, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmıştı.


Geri Dön