TSK'dan son dakika El Bab açıklaması

TSK'dan El Bab'da meydana gelen olayla ilgili son dakika bir açıklama geldi. TSK, "Koordinat 8 Şubat'ta iletildi. Unsurlarımız 10 gündür aynı noktada" dedi.

TSK'dan son dakika El Bab açıklaması

TSK'dan El Bab'da meydana gelen olayla ilgili son dakika bir açıklama geldi. TSK, "Koordinat 8 Şubat'ta iletildi. Unsurlarımız 10 gündür aynı noktada" dedi.

TSK'DAN EL BAB AÇIKLAMASI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Rusya Federasyonu Sözcüsü Dimitri Peskov’un 10 Şubat 2017 tarihinde 'Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından vurulan hedeflerin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından verilen koordinatlar olduğu, bu noktada Türk askerinin olmaması gerektiği' şeklinde bir açıklaması basında yer almıştır. Bu ifadelerin kamuoyunda yanlış bir algıya sebep olabileceği düşünülerek aşağıdaki bilgilerin paylaşılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

"BİLGİLER DÜZENLİ VE KARŞILIKLI OLARAK PAYLAŞILMAKTADIR"

Suriye’de icra edilen harekât kapsamında birliklerin birbirlerine zarar vermesinin önlenmesi maksadıyla; iki ülke arasında 12 Ocak 2017 tarihinde imzalanan ve yaklaşık olarak bir aydır yürürlükte olan mutabakat doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından harekâta ilişkin bilgiler Rus muhataplarla düzenli ve karşılıklı olarak paylaşılmaktadır.

TSK, 10 GÜNDEN BERİ AYNI NOKTADA

09 Şubat 2017 tarihinde uçakla vurulan unsurlarımız takriben 10 günden beri aynı noktada bulunmaktadır. Son olarak 8 Şubat 2017 tarihinde Rusya Federasyonu birliklerinin kontrolünde bulunan bölgeden, dost unsurların bulunduğu noktaya bir roket atılması üzerine, unsurlarımızın bulunduğu noktanın koordinatları son olarak aynı gün akşam saat 23.11’de Humeymim’de bulunan Harekât Merkezindeki sorumlu personele tekrar iletilmiştir. Aynı saatlerde Ankara’daki Rus Silahlı Kuvvetleri Ataşesi, Genelkurmay Başkanlığı karargâhına davet edilerek unsurların bulunduğu noktaların daha önce de verilen koordinatları bir kez daha elden kendisine verilmiştir.

RUSYA "YANLIŞ KOORDİNAT" DEMİŞTİ

Kremlin, El Bab'da üç Türk askerinin bir Rus savaş uçağının baskınının sonucunda öldürülmesi olayını "yanlış koordinatlar"a bağlamıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Hava Kuvvetleri'nin, Suriye'nin El Bab kasabasında 3 Türk askerinin şehit olmasına yol açan hava operasyonuna ilişkin açıklama yapmış "Uçaklarımız, Türk partnerlerimizin verdiği koordinatlara göre hareket etti, orada Türk askerlerinin bulunmaması gerekiyordu" demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 65 yorum
Kesinlikle bilerek vuruldu, Ne Rus Ne Amerika bize bunların faydası yok Türk'ün Türkt'en başka dostu yoktur.
@ialtunbas_2015 Kardeş demeyin şu lafı. Ben KÜRDÜM. Türkiye Cumhuriyeti 'nde doğdum. Benim doğduğum Hastanenin önünde Ay- Yıldızlı bayrağım vardı, geçtiğim sokaklarda da okuduğum okulda da. Ayırmayın bizi bizden. Bü ülke bizim. birlikte çıkacaz girdiğimiz her bataklıktan. Bunun başka yolu yok. Ben yıllarca bu vatanı bu toprakları korumak için yemin ettim. KÜRT 'leri kötü bilmeyin. Biz terörist değiliz. Emin ol Şuan PKK 'nın PYD 'nin %80 'ni Alman Fransız İtalyan.
@ialtunbas_2015 Kardeşim olayları iyi analiz etmemiz gerek CİA baskanının geldiği gün böyle bir olay oluyor Türkiye rahat durmuyor bi amerika bi rusya 2 düşman arasında mekik dokuyor seçimini yapmalısın uyarısıydı bu rusyanın. intikam felan değil intikam diyenler cahillerin ta kendileridir.
@perrite kardeşim iyide sen kürtsün diye türk değil misin zannediyorsun kendini. Bende gürcüyüm mesela ama kendi mi o tarafa çekmiyorum ben Türk üm ki türk kelimesini kullanıpta %100 türk ırkından gelen hiç bi kimse yoktur Türkiye topraklarında. Yine değindiğin nokta güzel ama Türk kelimesinden alınmayalım hepimiz Türk'üz LAZI ÇERKEZİ GÜRCÜSÜ KÜRDÜ... Ayırma amaçlı söyleyenlerse emin ol Türklükle alakası yoktur. Senin benim gibi vatanına ihanet etmeyenler Türktür.
@perrite Türk Kürt ayırımı yok,,biz birlikte TÜRKİYE yiz,,,,TÜRKİYE nin Türkiye den başka dostu yoktur denilmeli...Haklısın,,,,
@perrite AYNEN KARDEŞİM DOGRU DİYORSUN.. PKK SADECE KURTLERİ KULLANIYOR... NOKTA.. YANİ EN AZINDAN FARKINA VARMANIZ BİLE GUZEL...HELAL OLSUN ..
GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ SORUMLU YİNE ORTADA YOK.DAHA ÖNCEDE SURİYE UÇAĞI ASKERLERİMİZİ ÖLDÜRMÜŞTÜ.GENE SORUMLU YOKTU.SURİYEDE FETÖ OLSA HEMEN YIKACAKLAR AMA YOK.
@belivan Sorumlusu belli degil mi? TSK acik acik bilerek vurdular diyor daha ne desin
@belivan Yazıklar olsun sana !!! TSK zaten yanlıslıgı bulmus söylüyor !!! Sen burda devletini desteklemek yerıne Rusyaya sahıp cıkmıssın
Buradan çıkan sonuç: Rusya askerimizi bilerek vurdu. Numan kurtulmuş da hata demişti yeni açıklama bekliyoruz. Askerlerimizin kanı yerde mi kalacak?
@yatagan509 sen intikamı alırsın
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler