TSK'nın başka planları var

Manavgat (AA)- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, sınır ötesi harekatla ilgili her türlü çalışmayı yapmanın; ne zaman gidileceği, kaç kişiyle gidilip, ne zaman dönüleceğine yönelik planlamanın Genelkurmay Başkanlığına ait olduğunu; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da her türlü uygulamayla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı bilgilendirdiğini söyledi.

Dünya operasyonun bitmesini konuşuyor

Operasyon neden bitti? İşte köşe yazarların yorumu

Erdoğan: "Her şeyden haberimiz "
Şahin, "Güneş operasyonu bitti diye sevinmeyin. Akşam güneş, belki ufukta kaybolur, ama yeniden doğar. Güneşler kaybolmaz" dedi. Bakan Şahin, Irak'ın başka bölgelerinde de terör örgütü mensuplarına yönelik TSK'nın başka planlamaları olduğunu söyledi.

Bakan Şahin, harekatın sona ermesine ilişkin bazı spekülasyonlar yapıldığına işaret ederek, harekat kararlaştırılırken bazı hedeflerin ortaya konulduğunu, orada ne kadar süre kalınacağı ve ne zaman dönüleceği konusunun Genelkurmay Başkanlığının uhdesinde olduğunu vurgulayarak, öngörülen hedeflerin gerçekleştirilmesi üzerine birliklerin geri döndüğünü ifade etti. Bunun üzerine bir takım değerlendirmeler yapılarak, bunun üzerinden siyaset yapılarak kamuoyunun meşgul edilmesini son derece yanlış bulduğunu bildiren Şahin, şunları söyledi: "Kışta kıyamette, o zor şartlarda sırtlarında 35-40 kilo ağırlıkla gece gündüz şehit olmaya her an hazır silahlı kuvvetlerimizin mücadelesinde, küçük düşürücü ve gölgeleyici söz ve tavırları son derece yadırgadım. TSK, terör odaklarına yönelik, tespit ettiği 300 civarındaki teröristi
etkisiz hale getirmek için bu harekatı yapmıştır. Teröristlerin 240'ı etkisiz hale getirilmiştir, diğerleri de kaçmıştır. Görev tamamlanmıştır. Genelkurmay Başkanı'nın açıklamasına da atıfta bulunarak söylüyorum; geri dönülmüştür. 'Şu mu etki etti, bu mu etki etti, falan yerden talimat mı geldi' demek, TSK'ya saygısızlıktır. Bunu yapmaya, hiç kimsenin hakkı yoktur."

Şahin, bir gazetecinin, "sınır ötesi harekatın bitirilmesine ilişkin, Başbakan Erdoğan'ın bilgilendirilmediğine" yönelik iddiaları hatırlatması üzerine, şunları kaydetti:
"Genelkurmay Başkanımız, Başbakanımızı her uygulamayla ilgili bilgilendirmiştir. Bu dönüşle ilgili de mutlaka bilgilendirmiştir. Bu tür işler ulu orta konuşulmaz. 'Biz falan gün döneceğiz' denilmez.Sayın Başbakan'ın Ulusa Sesleniş programı sanıyorum iki gün önce falan çekilmişti. Ama yayınlanması ile çekilmesi arasındaki zaman dilimi içinde TSK'nın çekilmesiyle ilgili Genelkurmay Başkanlığımız bir değerlendirme yapıp öyle bir karar vermişse, orada da Sayın Başbakanı bilgilendirmişlerdir. Burada Genelkurmay Başkanlığı ile Başbakan ve Hükümet arasında bir iletişimsizlik varmış gibi intibaları uyandırma gayretlerini milletin takdirine bırakıyorum. Meclisimiz, Hükümetimiz, tüm kurum, kuruluşlar ve silahlı kuvvetlerimiz, terörle mücadelede tam bir uyum içindedir."

Şahin, "Harekatın bitmesi, tehdidin de bittiği anlamına geliyor mu?" sorusu üzerine, şöyle dedi: "Tabii ki bütün değerlendirmeler, yetkili kurumlarımızda tekrar tekrar
ele alınır. Bir sınır ötesi harekatında terörün kökünün kazandığını, bu işin bittiğini söylememiz mümkün değildir. Nitekim sadece bir bölgeye karşı, orada yuvalandıklarını bildiğimiz bir bölgeye yapılmıştır. Genelkurmay Başkanlığının bu konuda açıklamalarını takip edelim. Bunun üzerinden hiç kimse siyaset yapmaya kalkışmasın."