TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal koronavirüs aşısı için tarih verdi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK ) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 260’ın üzerinde araştırmacının üzerinde çalıştığı koronavirüs aşı çalışmalarındaki son gelişmeleri açıkladı. Prof. Dr. Mandal, “Haziran ayında müjde paylaşmak istiyoruz” dedi.

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs tedavisine yönelik oluşturulan KOVİD-19 Türkiye Platformu aşı ve ilaç çalışmalarını sürdürüyor. 29 üniversite, 8 firmamız, 9 araştırma kurumunun yer aldığı çalışmalarda 17 farklı proje yürütülüyor. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan TÜBİTAK Gen Mühendislik Biyoteknoloji Enstitüsü’nde kurulan laboratuvarda aşı ve ilaç çalışmaları sürdürülürken, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

'17 AYRI AŞI VE İLAÇ PROJESİ YÜRÜTÜLÜYOR'

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yaptığı açıklamada, “Öncelikle şunu çok bazen kamuoyunda karıştırılan bir konu olabiliyor. İlaç ne işe yarıyor yani nedir, aşı nedir? Bazen bu ikisi birbirinin alternatifi olarak gözüküyor. İki çalışma eş zamanlı yürüyor. İlaçtan kastımız bu hastalıkla ne yazık ki buluşmuş ve bir tedavi aşamasında olan hastalarımıza vatandaşlarımıza yönelik. Aşı ise şuan bulaşmamış gelecekte hangi aşamada bulaşacağı bu birinci aşama, ikinci dalga, üçüncü dalga deniliyor. Yani dolayısıyla henüz bağışıklık kazanmamışsa kalıcı bir çözüm oluşturmak için kullanılan bir teknoloji. Yani dolayısıyla hem ilaç için hem de aşı için ihtiyacımız olan bir durum. İlaçla ilgili olarak daha önceki kamuoyuyla paylaşmış olduğumuz bilgilerde öncelikle 17 tane bizim aşı ve ilaçla ilgili projemiz yürütülüyor” dedi.

'HAZİRAN AYINDA BİR MÜJDEYİ PAYLAŞMAK İSTİYORUZ'

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
Kuru sıkı ses var görüntü yok yine elin gavuruna muhtac oluruz
@karsli_dogu_1987 Ne kadar art niyetlisin sen madem o kadar kolay git sen üret aşı ve ilacı. Aslında devleti kötülemekten hakkında şikayette bulunmak lazım ama deymez.
Hadi inşallah
inşallah bulurlar, birilerininde sesi kesilir.
@realist.1991 imamhatipler bulacakmış aşıyı. oradan mezun olanlar
iyimser olmaya çalışıyorlar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler