Tuncel: Kürt halkı af istiyor

NEW YORK (İHA) - DTP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, ABD'de teröristbaşı Abdullah Öcalan için siyasi af istedi.

TSK'nın Kuzey Irak'ta yürüttüğü operasyona son vermesinin kendileri açısından çok sevindirici olduğunu kaydeden Tuncel, Güneydoğu sorunun çözümü için ise teröristbaşı Öcalan'ı adres gösterdi. 'Yasadışı örgüte üye olmak' suçlaması ile tutuklu olarak yargılanırken milletvekili seçilerek Meclis'e giren Tuncel, New York Üniversitesi'nde bir konuşma yaptı.

Yaklaşık 200 kişinin dinlediği Tuncel, Türkçe yaptığı konuşmasında, partilerinin kapatma ile yüzyüze olduğunu ifade etti. Türkiye'nin demokratikleşmesinin önündeki en büyük nedenin 'Kürt sorunun' çözümsüzlüğü olduğunu iddia eden Tuncel, son 30 yıldır bunun etkilerinin yaşandığını söyledi. Bugüne kadar 40 bine kadar insanın yaşamını yitirdiğini belirten Tuncel, ancak gelinen aşamada sorunun demokratik yoldan çözümü konusunda bir adım atılmadığını dile getirdi. Aralık ayında bir sınırötesi operasyon başlatıldığını hatırlatan Tuncel, "Bugün itibari ile bu kara operasyonu son buldu ve TSK güçlerini Kuzey Irak'tan çekti. Bu bizim açımızdan oldukça sevindirici bir durum. Ancak hala sorunlar çözülmüş değil. Bunun askeri operasyonlar ile sorunun çözülmeyeceği noktasında bir sinyal olma durumu ne yazik ki yoktur. Ancak en azından kara operasyonunun durdurulması, Türkiye açısından, Türkiye'de yaşayan Kürtler açısından oldukça önemli" dedi.

Kürtler'in 'isteklerin' sıralayan Tuncel, demokratik özerlik talebinde bulundu. Teröristbaşına da af isteyen Tuncel, "Yine siyasi bir genel affın sorunu çözmek açısından bir adım olacağını düşünüyorlar. Bugüne kadar PKK 5 kez ateşkes ilan etti. Ama ne yazık ki bunlar silahsızlanmaya dönüşmedi. Belki sorunun çözümü için 'Sayın' Öcalan'ın görüş ve önerilerinden yararlanmak daha masrafsız ve gerçekci bir çözüm olarak karşımızda duruyor" dedi.

Konuşmasının sonunda soruları da cevaplandıran Tuncel, PKK'nın görüşlerine DTP'nin nasıl baktığı ile ilgili bir soru üzerine, "PKK Türkiye'de Kürt sorunun bir nedeni değil sonucudur. Kürtler özgür olmadan Türkiye'de Türkler özgür olmacayak" diye konuştu. Tuncel, daha sonra gazetecilerin soruları üzerine harekatın sona erdirilmesi ile ilgili değenlendirmelerde bulundu. Bunun kendileri için sevindirici olduğunu söyleyen Tuncel, "Çünkü Kürt sorununun, sınırların ötesinde değil İstanbul'da Ankara'da
olduğunu ifade ettik. Sorun operasyonlarla değil uzlaşı ile çözülecektir. Bu açıdan isabetli olmuştur. Bu geri çekilme Türkiye'de tabu olan bazı konuları tartışma ve çözüm için bir fırsat olur. Yoksa çekilmenin bir anlamı yoktur. Savaşta birçok insan öldü" şeklinde konuştu.