Tunceli Belediyesi tabelasının 'Dersim' olarak değiştirilmesi kararı durduruldu

Tunceli Belediyesinin, tabelasının "Dersim" olarak değiştirilmesine yönelik aldığı karar, uygulanamadan Valiliğin başvurusu üzerine Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

Tunceli Belediyesi tabelasının 'Dersim' olarak değiştirilmesi kararı durduruldu

7 Mayıs'ta Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi'nden aday olarak seçilen ve "Komünist Başkan" olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda belediye hizmet binasında "Tunceli" isminin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılması kararı alındı. Bu karar üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere Maçoğlu'nu seçimden önce destekleyenlerin de aralarında bulunduğu ülke genelinde bir çok kişi bu duruma karşı çıkarak tepkilerini dile getirildi.

VALİLİK BAŞVURDU, MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Meclis kararının Tunceli Valiliği'ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı'ndan "Tunceli" ibaresinin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi'ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaatta bulundu.
Asliye Hukuk Mahkemesi'nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

MAHKEME İTİRAZ İÇİN 7 GÜN SÜRE VERDİ

Mahkemenin kararında, "Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı 'Tunceli' ibaresinin değiştirilerek yerine 'Dersim' ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, yada savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun'un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliği ile karar verildi" denildi. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 97 yorum
Yüzyıllar dersim iken ortada görünmeyen kamu tunceli olunca neden hortluyor.kamu hakkı varsa oda vatandaşın ne istediğidir.en doğru yol Dersimlilerin referandum yapmasıdır.herkes bu yolla bölgesinin ismine karar verebiliyor.o zaman onların da hakkı
türk memleketinde devletinde şehirlere kürtçe isim olmaz icat uydurmayın.
İzmir-Smyrna,İstanbul-Konstantinapoli,Diyarbakır?!gereği var mı?
@turknecat aslında akıllı uslu insanlar olsanız evet bir neve refandum yapılması doğru olabilir.. ama siz tarihiniz boyunca atalarınızında yaptığı gibi verildikçe azıtan bir toplum olduğunuz için siz bunu hak etmiyorsunuz..
@turknecat diyarbakır amed
@turknecat Şeyh said meydanı var ama dersim yasak. Sebebi gayet açık değil mi?
@turknecat BÖYLE BİR KARARİ AYNEN DERSİM HALKİ KENDİ VERMELİDİR...ZATEN YÜZYİLLARDİR HALKİN KULLANDİĞİ DERSİMDİR...KİMSE TUNCELİ DİYE ANMAZ SADECE DEVLETİN BASKİCİ REJİMİNİN KOLLUK KUVETLERİ VE BİR KAC CHP DÜMBELEKCİSİ HALK KÜRT VE ALEVİDİR SONRADAN ORAYA YERLEŞTİRİLMİŞ DEVŞİRME TÜRK LERDE VAR BÖLGE ÇOK ZÜLÜM VE KATLİAMLAR GÖRMÜŞ ASLA ÖDÜN VERMEMİŞ... DERSİM HEP DERSİM KALACAKTİR
o zaman bizde ankarada bir referandum yapalım, Tuncelileri komple tecrit edelim. çünkü biz bu ülkenin gerçek sahibiyiz peki biz kimiz? devlet üniter yapısını ve dinini benimseyenleriz bu çok kolay sende ülkenin sahibi olabilirsin.
@turknecat arapça oluyor ama dimi
@turknecat Türkiyede cumhuriyetini yıkmak, devlet içinde devlet kurmak isteyen, anayasaya saldıran ve federasyon, eyalet, özerklik gibi dayatmalarda bulunanlar araplar degil herhalde,
beş yılda edindigin sempati yi bir ayda kaybettin.
Balon patladı. fazla şişirmislerdi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler