HABER

Tunus, "Kuşak ve Yol Projesi"ne katılıyor

Tunus, Çin ile "Kuşak ve Yol Projesi"ne katılmak üzere anlaşma imzaladı

TUNUS (AA) - Tunus, Çin ile ekonomik ve ticari bağları kuvvetlendirmeyi amaçlayan "Kuşak ve Yol Projesi"ne katılmak üzere anlaşma imzaladı.

Tunus Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi ve Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi arasında Tunus'un "Kuşak ve Yol Projesi"ne katılımı için mutabakat zaptı imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi'nin, söz konusu mutabakat zaptı ile, Çin'in Tunus'ta 2020 vizyonu çerçevesinde gerçekleştirilecek birçok altyapı ve kalkınma projesine katkı sağlayacağı ve Tunus'un Arap, Afrika ve Akdeniz Avrupası'na yakın konumu ve eğitimli insan kaynağı ile yatırım potansiyellerinin ele alınacağına dair ifadelerine yer verildi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in tarihi İpek Yolu'nu yeniden canlandırmak ve bu rota üzerindeki ülkeler ile ekonomik ve ticari ilişkilerini arttırmak amacıyla 2013'te Tek Kuşak Tek Yol Projesi'ni açıklamıştı.

-Çin'den Ortadoğu'ya yönelik dev yatırım

Çin Devlet Başkanı Şi, başkent Pekin'de dün 22 Arap ülkesinin katılımıyla düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Arap ülkelerine 23 milyar doların üzerinde kredi ve insani yardım taahhüt ederek, bunun 91 milyon dolarının insani yardım olarak Suriye, Yemen, Ürdün, Filistin ve Lübnan'a verileceğini söylemişti.

Şi, 151 milyon doların da yardım projeleri için tahsis edileceğini söyleyerek, "Çin ve Arap ülkeleri, modernizasyon hayali peşinde kalkınma stratejileri konusunda sinerji oluşturmalı." ifadelerini kullanmıştı.

Çin'in Arap ülkelerinin ulusal fonlarının yanı sıra hidrokarbon ve yenilenebilir enerji gibi alanlarda da bu ülkelerle iş birliğini artırmayı istediğine işaret eden Şi, "Çin, Ortadoğudaki barış ve istikrarın koruyucusu, eşitlik ve adaletin savunucusu, ortak kalkınmanın destekleyicisi olmak için Arap ülkelerine katılmak istiyor." demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön