“Tüp bebek her yaşta yapılabilir”

Bilimin gelişmesi, çocuk sahibi olmakta zorlanan çiftlere, üreme teknolojileri konusunda pek çok farklı yol sunabiliyor.

“Tüp bebek her yaşta yapılabilir”

Ancak bilim izin verse de etik tartışmalar ve yasalar, bazı yöntemlerin uygulanmasının önünde engel oluşturabiliyor. Kulaktan kulağa yayılan hatalı bilgilerin kısırlık sorunu yaşayan çiftleri olumsuz yönlendirdiğini belirten Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, en büyük hatanın, her yaşta tüp bebek yapılabileceğinin sanılması olduğunun altını çizdi.

Üreme sağlığı konusunda doğru bilinen pek çok bilgi hatalı olabiliyor. “Sperm hücresi olmayan erkek baba olamaz”, “tüp bebek tedavisi sonrasında çoğul gebelik oluşur”, “tüp bebek tedavisi zor ve ağrılı bir tedavidir” gibi hatalı bilgiler kısırlık sorunu yaşayan çiftleri tedaviden uzaklaştırarak yanlış yönlendiriyor.

Kulaktan kulağa dolaşan hatalı bilgiler arasında en büyük yanılgı, “her yaşta tüp bebek yapılabilir” hatasından kaynaklanıyor. Oysa Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, tüp bebek tedavilerinde yaş faktörünün çok önemli olduğunu, yaş ilerledikçe tedavinin başarı oranın düştüğünü vurguladı.

40 yaş üstü tüp bebek tedavisinin başarısı yüzde 15’e düşüyor

Dr. Hakan Özörnek; “Çocuksuzluk sorunu yaşayan çiftler arasında bilinen en yaygın yanlış; her yaşta tüp bebek yapılabileceği konusunda yaşanıyor. Düzenlediğimiz her seminerde, hastalarla yüz yüze gelerek bu bilginin yanlış olduğunu belirtsek dahi ileri yaştaki pek çok çiftin hala tüp bebek umudu olduğunu gözlemliyoruz. Maalesef kadının yaşı ilerledikçe yumurta yaşlanır. Son yapılan araştırmalar, erkek yaşı ilerledikçe, spermlerin yaşlandığını da ortaya koyuyor. Bilim henüz yaşlanmaya bir çare bulmadı. Bu nedenle 30 yaş altında yüzde 60 olan tüp bebek başarı oranı, 35 yaş sonrası yüzde 45’e, 40 yaş üzerinde ise yüzde 15’e düşüyor.”

“44 yaş üzerinde tüp bebek şansı yüzde 1”

“44 yaş üzerinde başarı oranı yüzde 1’in bile altına düşer” diyen Özörnek, hatalı bilginin basında yer alan haberlerden kaynaklandığını belirterek; “Türkiye’de yapılmayan bir tedavinin haberi üzerine gelen ileri yaşta hastalar olabiliyor. Oysa Türkiye’de başka bir kadının yumurtası ya da başka bir erkeğin spermi ile tedavi yapılamıyor. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar, 25-34 yaş arasında sağlıklı şekilde anne olabileceklerini unutmasınlar” uyarısında bulunarak, kısırlık sorunu yaşayan çiftlere de tedavi için vakit kaybetmemeleri gerektiğini hatırlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler