Türbanlı vekile yeşil ışık

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, eşitlik maddesinde siyaset ve kamuda kadın kotası uygulanmasının yolunu açan hükümde anlaştı.

Türbanlı vekile yeşil ışık

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, iktidar partisini itiraz ettiği “anayasada eşcinsellere güvence” maddesinde ara formülle anlaştı. Hürriyet'in haberine göre eşcinsellere “ayrımcılık yapılamayacağı” eşitlik maddesinin gerekçesinde yer alacak. Bu düzenleme sırasında AK Partili ve CHP’li üyeler arasında tartışma çıktı. AK Partililer “Siz aynı cinsten evlilikler olmasını mı istiyorsunuz?” tepkisini gösterdiler.

TARAFLAR BİRER ADIM ATTI

Uzlaşma Yazım Komisyonu din “eşitlik” ve “çocuk hakları” maddelerini ele aldı. Yazım çalışmaları başladığından bu yana CHP ve BDP, gay, lezbiyen başta olmak üzere tüm LBGT vatandaşlara da ayrımcılık yapılmasının önüne geçilmesi için eşitlik maddesinde “cinsel yönelim” ifadesinin yer almasını istiyordu. Ak Parti ise buna başından beri şiddetle karşı çıktı ve bu ifadenin maddenin gerekçesine bile yazılmasına izin vermedi.

ORTA YOL BULUNDU

Dün sürpriz bir uzlaşma sağlandı. CHP ile BDP, cinsel yönelim ifadesinin madde metninde yer almasından vazgeçti ve “gerekçede bunu yazalım” dedi. AK Parti de ısrarından vazgeçti ve cinsel yönelim ifadesinin gerekçede yer alması benimsendi. Komisyon metnine “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili ayrımcılık yasağı gerekçede ifade edilecektir” notu düşürüldü.

TÜRBANLI VEKİLE YOL AÇILIYOR

Eşitlik maddesinde bir başka uzlaşma ise siyaset ve kamuda kadın kotası uygulanmasının yolunu açan fıkrasında sağlandı. Maddedeki, devletin kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki hak ve özgürlüklerini kullanmasının önündeki zorlaştırıcı engel ve her türlü ayrımcılığı ortadan kaldıracak tedbirler alacağına ilişkin hüküm, kamunun yanı sıra kadın milletvekillerine de türban serbestisi getireceği şeklinde yorumlanıyor. Komisyon, görüşülen başka maddelerde de bu yönde ön uzlaşma sağlamıştı.
Dün ele alınan eşitlik maddesi şöyle yazıldı:
“Devlet, kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki hak ve özgürlüklerini kullanmasını ve bunlardan yararlanmasını zorlaştırıcı engelleri ve her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaya yönelik tedbirleri alır. Kadınların, TBMM, siyasal partilerin genel merkez ve il örgütleri, üniversiteler ile sendika ve üst kuruluşların yönetim organları, il genel meclisi, il belediye meclisi ve büyükşehir belediye meclisi gibi seçimle gelinen görev ve mevkilerin yanı sıra, idare ve yargı organları ile mesleki konumlara erkeklerle eşit katılımını sağlamak amacıyla kota uygulaması da dahil olmak üzere özel önlemler alınır.”

ÇOCUKLAR DİLİNİ ÖĞRENSİN

Çocuk hakları maddesinde, çocukların kendi kültüründen yararlanması hükmüne AK Parti, CHP ve BDP sıcak baktı, MHP karşı çıktı. BDP, maddeye “Çocukların kendi dilini kullanma hakkı” ifadesinin de konulmasını istedi ancak bu destek görmedi. AK Parti ve CHP, bu tür konuların ve eğitim maddesinde ele alınabileceğini belirtti. Üzerinde uzlaşılan hükümlere göre çocukla ilgili her durumda çocuğun üstün yararı gözetilecek, çocukla ilgili kararların alınmasında çocuğun katılımı sağlanacak. Çocuğun tutuksuz yargılanması esas olacak. Tutukluluk veya hükümlülük hallerinde çocuk yetişkinlerden ayrı olarak ve yaşına uygun kurumlarda bulundurulacak. Maddeye göre, 18 yaşını doldurmayan herkes çocuk sayılacak.

ÇİZGİLERİNİZE KARIŞIYOR MUYUZ?

CHP’li Atilla Kart, AK Partililere “Komisyonu oyalamayın. Başkanlık sistemini çekecekseniz çekin” dedi. AK Partili Mehmet Ali Şahin, “Bu bizim vereceğimiz karar. İsteğimiz zaman çeker ya da çekmeyiz. Biz sizin kırmızı çizgilerinize karışıyor muyuz” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Tamam artık Türbanı meclise sokarsanız ,bir de hepten sakalları da bırakıverirsiniz işte o zaman uluslararası medya görüntülerimizin artık Humeyni ekranlarından farkı kalmaz.Yazık olur Atatürk'ün kurduğu cumhuriyete ,oynamayın cumhuriyetin değerleri ile.
vekil maşlarına zam desem bir saatde çıkartırsınız 10 yıldır türbala oynayıp duruyorsunuz isdeseniz bir saatde kanunu çıkartırsınız oy için bukadarda insanlarla oynanmaz akp bu yazım size yazık türbanı alet etmeyin artık boş siyasete
Türbanla , günahlarınızı mı örteceksiniz? Son Osmanlı gibi , ''Son türbanlılar'' olarak , siz de tarihteki yerinizi alacaksınız.
SENİN TÜRK OLMADIĞIN BELLİ...ECDADIMIZIN..SENİN GİBİ SÜMÜKLÜLERİN..SEVGİSİNE.İHTİYACI..YOK...ATATÙRKÜN..EŞİ.LATİFE HANIM..ÇARŞAFLIYDI..SEN YOBAZSIN
BUNLAR DİNİ YALNIZ SİYESETE BAĞLADIKLARI İÇİN ZATEN BİR ŞEY ANLATAMASSINIZ.KUL HAKKI ONLAR İÇİN YALNIZ LAF BAŞKA BİR SEY YOK.AYRICA ONLARIN DİNİ ZATEN İSLAM DEĞİL DİREK PARA PARA PARA.
ÖZGÜRLÜK.DİYE BAĞIRANLAR..KONU BAŞ ÖRTÙSÜ OLDUMU..HAKARETİN BİNİ BİN PARA..İKİ YÜZLÜ SÜNÜZ..SİZİN DERDİNİZ..BAŞBAKANLIKTA..ÇANKAYADA BAŞÖRTÜYE..TAHAMMÜLSÙZLÜK..BUNUDA BİLİYORUZ
Setinfo..69..chp li vekillerde aynı maaşı alıyor..o gözüne batmıyorda akp mi batıyor..baş örtüsü.inancın geregidir..isteyen takar isteyen takmaz seni ilgilendirmez..kahya mısın
vekil maşlarına artış desem akpliler hemen kanunu yapar türbanıda isdiyorlarsa bir satatde kanunla serbest ederler heryerde artık türbanlıları kulanmaya utanmıyormusunuz seçim yaklaşdıkca türbanı kulanmaya başladı akp
albayrak sanırım akple yatıp kalkıyorsun dunyadan bin habersin chp nin vekil sayısı yetersiz akp isderse kanun çıkartır turbanlı vekilde olur kaymakamda ama yapmıyor neden seçim yaklaşdıkca türban üzerinden siyaset yapıyor turban isdeyen bayanlarda akp ye nedense sormuyor neden kanun çıkartmıyorsun die yani alan razı veren razı
Zaten türbansız girdiğiniz yer yok ki!
Mecliste kadın milletvekili olmadıktan sonra , türban olsa ne oluur , olmasa ne oluuurr?
Türbanlı vekil, türbanlı avukat, türbanlı öğretmen & memur, Mısır'a döner Türkiye yakında.
saçma sapan yaslarda anlasıyorlar bakın bı halkn menfatıne bı yasa cıkıyormuu cıkmmaz cunku bunlar halkı dusunmuyo kendı ıdıolojılerını dusunuyorlarr halk hıc yok bu çıkan yazalardaamemurayude3 emeklıye yude 5 ıscıye yüzde 5 herkes ac bunların umurundamı halk
Yahu bu ulkede Turban sorunu yok. Kendı akrabaları ıcınde HEpsı turbanlı yada hepsı turbansız olan bır kısı var mı acaba bu ulkede. Aynı otobuse bınıyoruz, aynı metroda gıdıyoruz, aynı restorantta yemek yıyoruz aynı kafede oturuyoruz. Arkadaş bır partı bu kadar asğaılık olamaz artık. Turban da turban, yahu kım kımın turbanına satasıyor. Bu ulkede mını eteklılerı doven sız değılmısınız, camıye gıtmıyor, oruc tutmuyor duıye ınsanların ekmegıyle oynayan sız degılmısınız. Kamuflaj lı muslumanlar sızı. Ampul kım demokrası kım ? Ampul kım Muslumanblık kım ?
YÜCE ALLAH MÜŞRİK VE KAFİR VE MÜNAFIKLARIN KENDİLERİNİ TANIYIP ZARAR VERMEMELERİ İÇİN PEYGAMBERİMİZE EŞLERİ VE KIZLARI İLE MÜMİN KADINLARIN NORMAL GİYSİLERİNİN ÜZERİNE BAŞLARINDAN OMUZLARINA İNEN ÖRTÜ İLE ÖRTMELERİNİ SÖYLE DİYOR SAYIN BAYAN VEKİLLERİMİZ DİNİMİZİ KURAN'DAN ÖĞRENMELİDİRLER GELENEKLER İLE DİNİMİZ KARIŞTIRILMAMALIDIR MECLİSİMİZDE KENDİLERİNE ZARAR VERECEK MÜŞRİK KAFİR VE MÜNAFIK OLANLAR VAR MI Kİ TANINMAMAK İÇİN BAŞLARINI ÖRTECEKLER? KURAN'DA MÜMİNLERİN KIZ ÇOCUKLARINA DA SÖYLE BAŞLARINI ÖRTSÜNLER ŞEKLİNDE ÖĞÜT YOKTUR
Diğer Haberler