HABER

Turhan Çömez, Unakıtan'ı istifaya çağırdı

Ankara (AA)- AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı, "Yeter artık Sayın Unakıtan... Bize, partiye ve ülkeye yük oluyorsunuz. Sizi artık taşıyamıyoruz" diyerek istifaya çağırdı.

Çömez, Unakıtan'a gönderdiği açık mektupta, CHP'nin gensoru önergesinin reddedildiğini anımsatarak, "ret oyu veren milletvekillerinin her birinin farklı gerekçeleri olduğunu" ileri sürdü.

Bazı milletvekillerinin CHP ile aynı sınıfta görünmemek için, bazılarının ise Başbakan Erdoğan'ın "birlik görüntüsünü bozmayın" telkiniyle ret oyu kullandığını savunan Çömez, "Peki Sayın Unakıtan, kalkan bu ellerle gerçekten aklandınız mı? Kağıt üzerinde evet, ama vicdanlarda hayır..." dedi. Çömez, Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan'ın, 4 bin ton mısır ithalatı yaptığını; ithalattan 4 gün sonra vergi oranının yüzde 20'den yüzde 70'e çekilmesi nedeniyle A.B. Gıda'ya 366 milyar lira
avantaj sağlandığını; pastörize yumurtanın KDV'sinin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesiyle de çok önemli avantajlar sağlandığını iddia etti.

"Manyas'ta kuş gribinin yaşandığı günlerde, yumurta fiyatları dibe vurduğunda piyasadan kaç milyon yumurta topladınız?" diye soran Çömez, "fabrikanın arıtma sistemi için ceza kesilmemesi karşılığında Aksakal Belediyesi'ne yardım adı altında para gönderip gönderilmediğinin" açıklanmasını istedi. A.B. Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye, Bandırma'da "Komple yeni yatırım" gerekçesiyle 2.5 trilyon liralık teşvik verildiğini öne süren Çömez, fabrikanın yatırım maliyetini, fabrika civarında kaç bin
metrekare arazi alındığını, bunların TBMM Başkanlığı'na bildirilip bildirilmediğini sordu.

Unakıtan'a, Kuşadası, Galataport, Tüpraş ihalelerinden önce Ofer ile kaç kez görüştüğünü, ihaleler öncesinde oğlunun kaç kez İsrail'e gittiğini soran Çömez, "Merak etmeyin, bunlara cevabınız 'hayır' bile olsa, kayıtların hepsi bir gün ortaya çıkacak ve yanlış ilişkiler tek tek kamuoyuyla paylaşılacak" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler