HABER

Turhan Çömez'den Arınç'a "Filistin" mektubu

ANKARA (İHA) - AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, TBMM Başkanı Bülent Arınç'a mektup göndererek, TBMM'de oluşturulacak bir heyetin Filistin'i ziyaret etmesini ve ziyaretin sonunda hazırlanacak raporun tüm dünyaya ilan edilmesini teklif etti.

Çömez mektubunda, İsrail'in Filistin'e yaptığı son saldırılar ve sivillere yönelik katliamların, tüm dünyada geniş yankı bulduğunu ve nefret uyandırdığını kaydetti. Hafızalardan uzun süre silinmeyecek olan bu görüntülerin pek çok kesimde Ortadoğu'daki barış umutlarının azalmasına ve gelecek adına kaygı duyulmasına neden olduğuna vurgu yapan Çömez, Filistin'e bir süre önce yaptığı ziyarette de uygulanan ambargo ve ekonomik yaptırımlar nedeniyle halkın ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğuna tanık olduğunu bildirdi. Uzayan ve şiddetini arttıran bu yaptırımlar nedeniyle Filistin halkının içinde bulunduğu zorlukların giderek derinleştiğine işaret eden Çömez, Filistin halkının bir yandan aylardır maaş alamadığını diğer yandan da ilaç, gıda, su ve enerji yokluğu sorunları ile boğuştuğunu ifade etti. Kontrol noktalarında hastaların ve yaşlıların saatlerce bekletilmesinin insanlık suçu boyutlarına varan eziyetlere dönüştüğünü dile getiren Çömez, özellikle Refah ve Karni noktalarının açılmaması nedeniyle Gazze'nin bir açık hava hapishanesi haline geldiğini bildirdi.

Çömez, bölgede görev yapan doktorların, gelen yaralılarda kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddialarının yaşananları daha da dramatik hale getirdiğini belirtti. BM Barış Gücü'nün Lübnan'a gönderilmesinin ardından başlayan saldırıların bölgedeki tedirginliği tırmandırdığını ve yeni bir savaşın işaretlerini verdiğini kaydeden Çömez, "Ortadoğu barışı için azami özen gösteren Türkiye'nin İsrail'in uyguladığı bu saldırılar karşısında koyduğu açık tavrın dikkatle izlendiğini ve önemsendiğini biliyorum. TBMM olarak Filistin halkının içinde bulunduğu koşulları yerinde gözlemlemek ve barışçıl çözüm önerileri getirmek gibi tarihi bir sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

Çömez, bu çerçevede TBMM Başkanlığı'nın oluşturacağı bir heyetin bölgenin ziyaret edilmesini ve incelemelerde bulunulmasını önererek, ziyaretin sonunda bir rapor hazırlanarak dünyaya ilan edilmesini teklif etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön