HABER

Turizmin nefesi kesildi

ANTALYA (İHA) - Antalya'ya yılın ilk altı ayında gelen turist sayısındaki artış hızı, yıl başına göre azaldı. Ocak-mart aylarında yüzde 15 düzeyinde gerçekleşen ziyaretçi artış hızının sonraki aylarda düşmeye başlamasıyla, toplam ziyaretçi sayısındaki artış hızının gerilemeye başladığı görülüyor.

İHA muhabirinin, Turizm Bakanlığı'ndan ve Bayındır Dış Hatlar Terminali'nden edindiği bilgilere göre, yılbaşından 23 Haziran'a kadar hava yoluyla Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısı 1 milyon 683 bin 459 oldu. Bu sayı, geçen yıl aynı dönemde 1 milyon 567 bin 791 olarak gerçekleşmişti. Buna göre, yılın ilk altı aylık döneminde Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısındaki artış, yüzde 7 düzeyinde kaldı.

Antalya'ya ocak-şubat döneminde gelen ziyaretçi sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre düşmüştü. Ziyaretçi sayısı, mart-nisan aylarında yüzde 14 düzeyinde artış göstermiş, ancak daha sonra bu artış hızı kesildiği için, yılın ilk altı aylık dönemindeki toplam ziyaretçi sayısındaki artış yüzde 7'ye gerilemiş oldu.

Bu arada, ziyaretçi sayısının gelişimi Türkiye genelinde de benzer seyir izliyor. Yılın ilk aylarında Türkiye'ye gelen toplam ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10'ların üzerinde artış gösterirken, yılın ilk yarısı itibariyle artış hızı düşmeye başladı. Yılın ilk üç aylık döneminde Türkiye'ye gelen toplam yabancı turist sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.51 artış kaydedilirken, mart ayından sonraki girişlerde artış hızının düşmesi sonucu, ocak-mayıs döneminde ziyaretçi giriş sayısındaki artış oranı yüzde 3.5'e geriledi.

Seyahat acenteleri ve otel yöneticileri ise, bu durumun kendileri açısından sürpriz olmadığını belirtiyor. Türkiye'ye bu yıl gelmesi beklenen ziyaretçi sayısının, geçen yıl oranında artmayacağının yıl başından beri bilindiğine dikkat çeken sektör temsilcileri, ocak ve şubattaki turist sayısında geçen yıla göre düşüş bile yaşandığını hatırlatıyor.

Mart-nisan aylarında Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısındaki artışın da bu yıl Paskalya bayramının mart ayına gelmesinden kaynaklandığını ifade eden otel ve seyahat acenteleri yöneticileri, önümüzdeki iki ayda özellikle Almanya'dan gelecek ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre eksiye bile düşebileceğini öne sürüyor. Turizmciler, ziyaretçi girişinin en yüksek olduğu temmuz ve ağustos aylarında da beklenen düşüşün, yıl sonu toplamını da ciddi biçimde etkileyeceğini ileri sürerken, Almanya'dan gelecek turist sayısında da yüzde 15-20 oranında azalış olacağını iddia ediyor.

Ancak, yılın ilk altı aylık tahmini ziyaretçi sayıları ve önümüzdeki iki ayda, özellikle Almanya'dan gelecek ziyaretçi sayısında düşüş meydana gelebileceği beklentisi dikkate alınarak, yıl sonunda Türkiye'ye gelecek ziyaretçi sayısının geçen yılın biraz üzerinde gerçekleşebileceği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön