Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni kriz: Serkan Gölge

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Neuert, ABD-Türkiye ilişkilerinde son dönemde yaşayan gerilimlere bir yenisini daha ekledi. Nauert, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "ABD, Amerikan vatandaşı Serkan Gölge'nin, güvenilir deliller olmaksızın terör örgütüne üyelikten 8 Şubat tarihinden mahkûm edilmesinden derin kaygın duymaktadır" ifadesini kullandı. Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye sert tepki geldi.

ABD'nin terör örgütü FETÖ üyesi olarak mahkûm edilen Serkan Gölge hakkında iki ülke arasındaki tansiyonu yükseltmesi beklenen bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Heather Nauert, ABD'nin Amerikan vatandaşı Serkan Gölge'nin 8 Şubat tarihinde mahkum edilmesinden derin kaygı duyduğunu söylerken, "Bu davayı ve OHAL altında yargı süreci devam eden diğer Amerikan vatandaşlarına ilişkin, yargı bağımsızlığı, kişinin adil yargılanma hakkı da dahil olmak üzere Türk anayasasıyla teminat altına alınmış haklarla ilgili ciddi kaygılara yol açan diğer davaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye'ye seyahat eden ya da Türkiye'de yaşayan Amerikan vatandaşlarının güvenliği, bizim için bir endişe kaynağı olmayı sürdürmektedir" ifadesini kullandı.

5a7d689dc9de3d225825b537

Ağustos 2016'da Amerika'dan Hatay'a yakınların yanına gelen Serkan Gölge, "FETÖ'nün kripto elemanı olduğu, Türkiye'de cemaatin okullarında okuduğu ve daha sonra Amerika'da cemaatle olduğu ve ABD'ye ajanlık yaptığı" şeklinde gelen ihbar üzerine gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

TÜRKİYE'DEN ABD'YE SERT CEVAP
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ABD'nin "Amerikan vatandaşı Serkan Gölge'nin, güvenilir deliller olmaksızın terör örgütüne üyelikten 8 Şubat tarihinde mahkûm edilmesinden derin kaygı duymaktadır" ifadelerine cevap verdi.

Dışişleri'nin açıklaması şu şekilde:

"Türk vatandaşı olan Serkan Gölge, bağımsız Türk mahkemesi tarafından yargılanmış ve adil bir yargılama sonrasında hüküm tesis edilmiştir. Dava dosyasının içeriğini ve delilleri bilmeyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Türk yargısı hakkındaki önyargılı ifadelerini ciddiye almak mümkün değildir.

Türk yargısı birilerinin arzusuna veya dışarıdan gelen talimatlara göre değil Türkiye’nin Anayasasına, yasalarına ve delillere göre karar verir.

ABD’li muhataplarımızın bağımsız Türk mahkemelerinin kararlarına saygı duymalarını bekliyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
devlet örgütünden fetösünden dhkpc si ayrı pkk sı ayrı, ypg si haçlısı ayrı amerikası ayrı binbir cephe binbir düşman hepsiyle savaşıyor, bizim sahte vatanseverler ve çağdaşlar da el ele vermiş devlet ile savaşıyor. içeride haini bitmeyen tek ülke türkiye.
Benim bildiğim tek terörist kendine milliyetçi muhafazakâr diyen güruh.
@ayrla25 haçlı lideri papa ile 2 gün önce görüşen siz değil misiniz?
@ayrla25 -ACABA kazın ayağı öylemi bunca düşman bilinçli yaratalıyor olma ihtimali ne kadardır azıcık düşün bakalım anasını sattımını amerikayla hollandayla almanyayla ırakla iranla rusla suriye ile yıllardır iyiydi akp li ağalar paşalarda ne hikmetse son 1-2 yıldır didişme kavga vatana saldırıyorlar ülke tehdit altındalar başladı hadi siz salaksınızda 80 milyonun hepside salak değilki? ayakkabı kutularında milyon dolarlar rüşvet yiyen bakanlar sıfırlanamayan milyon dolarlar üstüne üstlük son man adasına giden gelen milyon dolarlar bu ne ayaktır aga.haburda pkk, fetöye ne istedin vermedikler ?
@mezargedigi Terörist arıyorsan aynaya bak.
@ayrla25 hmmmm
Bopçuları,Milliyetçiliği ayaklar altına alanları, parti kongresine Barzo yu şeref misafiri yapanı, Fetöye ne istediyse vereni,Peşmergeyi Habur dan Kobani ye geçirip lahmacun ısmarlayanları saymadın.
ajanları yakalanıyor tabiki tepkilerini koyacaklar, yoksa bir türk vatandaşı türkiye tarafından tutuklanmış onların umurundamı olurdu . ajanları ajanları. bizimde vatan hainimiz..
Sen önce tuttuğun besledigin teröristleri ver gelmişsin Gözümüzün içine baka bakaa Terörist besleyip yetiştirip piyasaya sürüyorsun Dalgamı geçiyorsun lan Siyonistlerin çocukları Coniler :)
Bizde 60 yıldır ABD nin ülkemizde yaptığı darbelerden derin endişe duymaktaydık,hatta derin nefret duymaktayız FETÖ yü besleyip büyütmenizden dolayı ds sinirlerimiz tepemizde!PKK nızı da alıp gidin Meksika sınırınızın ötesine yerleştirin..
Bu ülkede herkes bir diğerine göre hain . çünkü bu ülkede hak yok.. hukuk yok ..adalet yok..hadi bir kaç örnek verelim.. bu ülkeye Habur rezaletini yaşatanlar hain mi , değil mi ? ya teröristle müzakere masasına oturan ? ya PYD liderini devlet protokolü ile ağırlayanlar? ya ne istedilerde vererek bu ülkeye 15 temmuz ihanetini yaşatanlar.. daha sayayım mı ?
@r.etkar say da amaca bakarak say o saydıklarının hepsi ülkenin menfaati için yapıldı o sulh ile uslanmayalar şimdi kötekle terbiye ediliyor yeğen...
@r.etkar 15 temmuz bir mizansenden başka bişey değil..eğer gerçek darbe olsaydı ilk malum şahsın tepesine binerlerdi geçin bu ayakları..saf olmak lazım..balıktan daha geri olmak lazım zekaen inanmak için..
Ülkemde yaşayan amerikan vatandaşı olan türklerden endişe duyuyorum ülkemi karıştırmaya anayasal düzeni bozmaya çalışmaktan vazgeçemedikleri için..bu ülkede yaşıyosun bu ülkenin yasalarına uyacaksın..burası amerika değil..işini gelmiyorsa ha bire üzüntü duymak istemiyorsan defol git..
ayrla25 sonuna kadar haklısın kardeşim ekmeğimizi yiyenler bile bize yan bakıyo gavurun ekmeğini yiyen kılıcını sallar derlerya bizim ekmeğimizi yiyen gavurlar kılıçlarını bize çekmiş
ABD teröristlerin koruyucusu olduğunu ispatlamış bir ülke ve bu kişiye de sahip çıkıyorsa devletimiz doğru yapmış demektir. Bu arada ne kadar abd yalakası, hayranı, maşası varsa bu haberle birlikte yine devletimize saldırmış. ABD ye vurdukça ses içimizdeki işbirlikçilerden geliyor. Beter olun...
ABD SİZDE TUTUKLU BULUNANLAR İÇİN BİZ DE DERİN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ
herkes pastanın peşinde
Sen önce kendin GUANTANAMODA haksız yere yıllarca tuttugun işkence ettiğin insanların haklarını ver ondan sonra konuş, kapatılan yeri yeniden neden açıyorsunuz çok adilseniz madem?
ulan yaziklar olsun sizin adeletinize,,, sacma sapan suclamayla gencecik bir insanin en verimli yillarini caliyorsunuz,, anladigim kadariyla tek sucu cemaatin okulunda okumak,,ulan boyle sacma bir suc olur mu? oyle olsa tum AKP lilerin cocuklari cemaat okulunda okudu,, Amerikan ajani diyorlar ama tek bir ispat yok, ne yapmis iskendorundaki uzay ussunun resmini mi cekmis ,,Su yorumlari okuyuncada diyorum ki ,,Ey milletim siz cahelete ve her turlu belaya mustehaksiniz!
şu yorumlara bakıyorumda sosyal medyayı en çok kimlerin kullandığı ortaya çıkıyor. hain seviciler kinlerini kusmaya devam ediyorlar. yaşasın türkiye cumhuriyeti kahrolsun vatan hainleri, kahrolsun din düşmanları.
Diğer Haberler