Türk balesi 60. yaş gününe hazırlanıyor

Ankara (AA) - Türk balesinin 60. yılını kutlamak amacıyla bale sanatının duayenlerinin konuk edildiği etkinlikler düzenlendi.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında yer alan atölye çalışmaları, Hollanda Büyükelçiliğinin katkılarıyla karakter dansları alanında uzman eğitmen Tom Bosma ile başladı.

Klasik baleye yıllarını veren, eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Meriç Sümen de atölye çalışmalarında klasik bale ve repertuvar konularındaki deneyim ve görüşlerini öğrencilerle paylaştı. Dünyada bale sanatının merkezi olarak kabul edilen, Londra'dan Moskova'ya dek pek çok ülkede başrollerde dans eden Sümen'in katıldığı atölye çalışmaları büyük ilgi gördü.

Etkinlikler kapsamında, gelecek haftadan itibaren Minsk Dans Akademisi ustalarından Alexander Kaledenka, Ankara'ya konuk olacak. Kaledenka, 2 hafta süresince klasik bale ve repertuvar konularında atölye çalışmalarına katılacak.

Türk balesinin 60. yıl etkinlikleri, Nisan ve Mayıs aylarında çeşitli merkezlerde verilecek bale temsilleri ile sürdürülecek.

Bu kapsamda, 17 Mayısta Opera Sahnesi'nde gerçekleştirilecek gecede de 1948 yılında bale eğitimine başlayan ilk öğrencilerden hayatta olanlar ile bale eğitimine katkıda bulunan sanatçılara plaket sunulacak. Gecede, Türk balesinin tarihçesine ilişkin "Fotoğraflarla 60 Yıl" adlı sergi de izlenime sunulacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler