Türk Bayrağı altında PKK propagandası

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Adıyaman İl Başkanlığı Olağanüstü Kongresi'ne katılan DTP Şanlıurfa milletvekili İbrahim Binici, AK Parti hakkında açılan davanın arkasında kirli oyunların olduğunu iddia etti.

Cırlaz Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen DTP Adıyaman İl Başkanlığı 1. Olağanüstü Kongresi'ne katılan ve Türk bayrağı altında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ı öven DTP milletvekili İbrahim Binici, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Duvarda asılı Türk bayrağı altında konuşma yapan DTP'liler, bölücü örgütün propagandasını yaptı. Konuşmasında partilileri Kürtçe selamlayan İbrahim Binici, parti kapatmalara karşı olduklarını ve DTP'nin kapatılması halinde yeniden örgütlenmeye hazır olduklarını ifade ederek AK Parti hakkındaki kapatma davasının arkasında kirli oyunların olduğundan şüphelendiklerini belirtti.

Binici, "DTP kapatılabilir. Bu halk nerede, ne zaman, nasıl örgütleneceğini bilir ve buna hazırdır. 'Türkiye'yi parti kapatma mezarlığına çevirmeyin' dediğimizde bir tek destekleyici laf almadık. Ama üç gün önce arkasında kirli oyunların olacağı şüphesiyle mağdur rolünü oynamak için Cumhuriyet Başsavcılığı da AK Parti hakkında kapatma davası açtı. Çıkıp demokrasiden bahsettiler. 'Böyle bir şey olamaz' dediler. Pekiyi demokrasi DTP kapatıldığı zaman gerekli değil miydi? AK Parti kapatılacağı için mi gereklidir? İlk açıklamayı yapan yine genel merkezimiz oldu. Parti kapatılması sorunlara çözüm getirmez. Parti kapatılmasına karşıyız ve bu yolla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, yani yargının siyasallaşması gündeme geliyor. Parti kapatmayı demokratik bir şekilde kınıyorum" dedi.

Divan kürsüsünün duvarında asılı bulunan Türk bayrağı altında Abdullah Öcalan'a övgüler yağdıran ve Öcalan'ın ülkenin birlik ve beraberliğini istediğini savunan Binici, "15 Şubat komplosundan sonra Sayın Öcalan zehirletildi. Ama Sayın Öcalan'ın zehirlenme döneminden sonra da cezaevinden gönderdiği görüş notlarını herkes görmüştür. 'Barışın gelişmesi için Sayın Öcalan'ın güzel fikirlerinden faydalanın' dedik. Ülkenin birliğine ve beraberliğine en fazla o sahip çıkıyor. AK Parti değil, MHP değil, CHP değil, en fazla Sayın Öcalan sahip çıkıyor. Onun fikirlerini alın kullanın, bu ülkeyi kardeşleştirin" iddiasında bulundu.

Konuşmalar sırasında salonda bulunan partililer terör örgütü ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak Halepçe Katliamı'nı kınadı.

Eski DTP Başkanı Mulla Şahin'in görevden ayrılmasının ardından yapılan kongreye tek liste halinde giren Memet Doymaz, delegelerin oyunu alarak başkanlığa seçildi.

İHA