HABER

Türk bilim adamının büyük başarısı

ZONGULDAK (İHA) - Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Aydın Mungan, mesane kanseri üzerine yaptığı araştırma ile uluslararası üne kavuştu. Mungan'ın tezi, Amerika ve Hollanda'daki bazı üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmaya başlandı.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Üroloji Ana Bilim Dalı doktorlarından Aydın Mungan, 5 yıl boyunca Hollanda'da yaptığı mesane (idrar torbası) tümörü konusundaki çalışmaları ile dünyaca tanınan bir doktor haline geldi.

Yaptığı çalışma ile ilgili olarak bilgi veren Doç. Dr. Aydın Mungan, "Dünyadaki tıp uzmanları arasında mesane kanseri hakkında bilinen, hastalığın kadın ve erkekte aynı oranda seyrettiği idi. Ancak, ben 5 yıllık bir çalışma sonunda her iki cinste, hastalığın aynı oranda seyretmediğini ve kadınlarda daha çabuk ilerlediğini kanıtladım" dedi.
Amerikan Ürologlar Birliği'nin, mesane kanseri ile ilgili olarak hazırladığı tezini sürekli tıp eğitimi kapsamında önerdiğini ve ABD ile Hollanda'daki bazı üniversitelerde tezinin ders kitabı olarak okutulmaya başlandığını ifade eden Mungan, "Diğer kanserlerin aksine, mesane kanseri kadınlarda erkeklere göre daha çabuk ilerliyor ve agresif bir özellik gösteriyor. Bu hastalık ayrıca, erkeklere göre kadınların ömrünü 10 yıl azaltıyor. Kanserin kendi bünyesine bağlı olarak ve kadınlardaki mesane dokusunun erkeklere nazaran daha zayıf olmasına bağlı olarak daha hızlı seyrettiğini buldum. Bunu kanıtlarken, Amerika'da Ulusal Kanser Enstitüsü'nün kanser kayıtları ile Hollanda Araştırma Merkezi'ndeki kayıtları kullanarak, her iki cinsten 100 bin mesane kanseri hastasını incelemeye aldım. Mesane kanserinin tanı sırasındaki evresiyle, yayılması ve yaşam sürelerini kıyasladık. Sonuçta, kadın ve erkek hastaların kanserli hücreleri aynı olsa dahi, kadınlarda hastalığın çok daha hızlı yayıldığı ve sonucunun ölüm olduğu ortaya çıktı" dedi.

Amerika'da her yıl 50 bin mesane kanserinin tespit edildiğini söyleyen Doç. Dr. Mungan, "Bu hastalardan her yıl 11 bini hayatını kaybediyor. Hastalık dünyada, erkeklerde 4 kat daha çok görülebiliyor ama kadınlarda daha hızlı ilerliyor" dedi.

Başarılı çalışması ile Türkiye'nin tıp alanında adını duyurmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Mungan, Hollanda'dan çalışmalarını bu ülkede sürdürmek için teklif aldığını belirterek, "Ben Türkiye'de kalmak istediğim için bu teklifi geri çevirdim" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön