Türk doktorlarından kuş gribiyle ilgili çözüm

İSTANBUL - İHA- Acıbadem Genetik Tanı Merkezi, İstanbul Üniversitesi Klinik Viroloji Bölümü ve Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü'nde ortak çalışmasıyla, kuş gribinin insana geçmesine neden olan mutasyonları keşfetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doç. Doktor Ender Altıok, yayınlanan çalışmanın daha önce tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'ye de uğrayan kuş gribi virüslerinin daha ileri moleküler aydınlatılması ile ilgili olduğunu söyledi. Küçük bir çalışma olmasına rağmen, çalışmanın Amerika'da önemli bir dergide yayınlandığını dile getiren Altıok, "Çalışma kurumlar arası işbirliği ile yayınladı. İstanbul Üniversitesi ve Pendik Veteriner Araştırmayla birlikte Acıbadem Genetik Tanı Merkezi de bu çalışma da yer aldı. Burada bulunan kuş gribi virüsünün genlerinde oluşan değişikliklerinin keşfi ile ilgili. Keşfedilen değişiklikler şimdiye kadar dünyada tanımlanmış değişiklikler değil. Kuş gribi virüsü sürekli değişen bir virüs bu yüzden oldukça zor ona karşı aşı yapmak ve yapılan aşıları her sene yenilemek gerekiyor. Bu değişiklikler sonucu hayvanlara ve insanlara uyum sağlıyor eğer bu değişikler uyuma yardımcı olursa. Tabi ki oluşan uyumların ne derecede tehlikeli olabileceğinin izlenmesi de tüm dünyadaki sağlık örgütlerinin hedeflerinden birisi. Bizim çalışmamız bu gen bozukluklarını bularak grip virüsünün oluşturduğu değişiklikleri ve insanlara adapte olup olmayacağına ile ilişkili olarak bir katkıda bulunmuş olmak" dedi.

Kuş gribinin bazı genlerinin tüm şifrelerinin çözüldükten sonra bu şifrelerin dünyada kendileri gibi uluslararası veri tabanlarına giren araştırıcıların verileriyle karşılaştırıldığını söyleyen Altıok konuşmasına şöyle devam etti: "Bu karşılaştırmalar kökenleri izlemekte. Virüsün hangi kökenlerden kaynaklandığını izlemekte ve hangi yolları kullandığını belirlemekte faydalı oluyor. Bizim yaptığımız çalışmada da o dönemde ki iki ayrı salgında rastladığımız virüslerin birinin kökenin içindeki bir bölge diğerinin kökenin ise Rusya'daki Kurgan bölgesi olduğunu bulduk. Bu şu anlama geliyor. Bu virüs bir zaman önce orada genleri keşfedilen virüsle daha yüksek akrabalığa sahip. Tabi ki yüzde yüz akrabalık değil. Çünkü kuş gribi virüsleri gittikçe değişerek geliyor. Ama çok yüksek yüzde 90 oranında bir akrabalığa sahip. Bu da kökeninden itibaren virüsün hangi değişiklikleri geçirdiği ve hangi değişiklik baskısıyla ya da baskısı altında kaldığını gösteriyor. Bunun bir anlamı da şu tabi trafiğini ve kökenini izlemek daha sonra o dönemde virüsün yayılma yollarını bulmak için de önemli. O dönemde çalıştığımız iki ayrı salgının virüsünün tek salgının bulaşması olarak değil de iki birbirinden bağımsız iki ayrı olay olarak meydana geldiğini göstermiş oldu. Orada Böyle bir çıkarım da vardı."

Bu gibi çalışmaların moleküler çalışmalar olduğunu belirten Doç Dr. Altıok, bu çalışmaların sadece kuş gribi ile ilgili olmadığını söyleyerek, "Bu tür çalışmalar tüm virüsler için tüm mikroorganizmalar için moleküler genetik yöndeki çalışmalar. Hem onların çabuk tanımlanmasına hem hastalık yapıp yapmayacaklarına hem de ne kadar güçlü bir hastalık yapacaklarına erken bilmekte ve önlemek son derece önemli faydalı. Bu tür çalışmalar için kurumlar arası işbirliği son derece önemli" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler