HABER

Türk ekibi Haiti’de kahraman oldu

Türk ekibi GEA ekipleri enkazda 36 saattir çalışıyor. Enkaz altında ses geldiğini duyan ekip üyeleri “Yeni kurtarma haberleri gelebilir” diyor.

Depremin vurduğu Haiti’de Türk yardım ekibi GEA felaketin altıncı gününde biri yedi yaşında kız olmak üzere iki kişiyi sağ kurtardı. Amerikan NBC televizyonu Türk ekibi “kahraman” ilan ederken, “Bu çalışma Haiti’nin umudunu simgeliyor” yorumunu yaptı

Türk ekibi enkazdan önce yedi yaşındaki Jasme adında bir kızı kurtardı. Kızın durumunun iyi olduğu açıklandı.

Kurtarılan ikinci isimse Haitili Lammy adında bir erkek oldu. Enkazdan ayrıca Amerikalı yetişkin bir kadın de Amerikalı ekipler tarafından kurtarıldı.

Yoksul Orta Amerika ülkesi Haiti’de geçen hafta meydana gelen ve 200 bin kişinin ölümüne neden olan 7 büyüklüğündeki depremin üzerinden altı gün geçerken, enkazlardan canlı çıkarma umudu gittikçe azalıyor. Dünyanın birçok bölgesinden gelen yardım ekipleri Haitililerin yaralarını sarmak için çabalarken, Türkiye de, hem hükümet hem de sivil kurumlar vasıtasıyla Haiti’ye yardım elini uzatan ülkeler arasında yer alıyor.

Enkazda 100 kişi var

Haiti’nin başkenti Port-Au-Prince’de çöken bir alışveriş merkezinin enkazında çalışmalar yürüten GEA arama kurtarma grubuna bağlı bir Türk ekip canla başla yürüttükleri çalışmalar sayesinde halkın sevgilisi oldu. Yaklaşık 100 kişinin bulunduğu tahmin edilen beş katlı alışveriş merkezinin enkazında Amerikalı bir ekiple çalışmalarını devam ettiren Türk arama kurtarma grubu şimdiye kadar 7 yaşında Haitili bir kız ve Amerikalı bir kadını sağ kurtarmayı başardı.

Amerikalılar da çalışıyor

Amerikan NBC televizyonunun haberine göre, önceki gün yerel saatle sabah 08.00 civarı çalışmalara başlayan bir Türk kurtarma ekibi, yaşam işareti almasının ardından faaliyetlerini yoğunlaştırdı. Yıkıntılar arasında boşluk açmaya çalışan Türklere yaklaşık bir saat sonra Amerikalılar yardıma geldi. İki ekip yıkıntıların arasında kalanlara hortum sarkıtarak su vermeyi de başardı. NBC televizyonu, Amerikalıların da destek verdiği Türk ekibi “kahraman” ilan ederken, olayı da “Bu kurtarma çalışması Haiti’nin umudunu simgeliyor” yorumunu yaptı. Merkezi New York’ta bulunan “Helping Hands Relief Organization” adlı Türk yardım derneği de dört kişilik bir ekibi Haiti’ye gönderdi. Gönüllüler Dominik Cumhuriyeti üzerinden Haiti’ye geçmeye çalışacak.

Türkiye’den 1 milyon dolar

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da Haiti’ye beş askeri uçakla bir mobil hastane, 2 adet sağlık tarama aracı, 17 kişilik sağlık ekibi ve 10 ton ilaç ile tıbbi malzeme, 200 çadır, 2 bin battaniye, 145 mutfak seti ile bin ceset torbası ve 3 personelin yanı sıra 1.5 ton ağırlığında lojistik malzeme ve 10 kişilik AKUT ekibinin bölgeye gönderildiğini açıkladı. Bunun yanısıra Haiti’ye 1 milyon dolar nakit yardım yapılacağı da belirtildi. Bölgeye giden uçaklar Haiti’de BM bünyesinde görev yapan Türk polislerinin 11 kişiden oluşan eş ve çocuklarını da Türkiye’ye getirecek.

‘Onları kurtarınca dünyalar bizim oldu’

Haitililer GEA ekibine ‘Yılmaz Türkler’ adını verdi.

GEA Arama ve Kurtarma Ekibi bölgede 9 kişiyle çalışıyor. 1994’te kurulan ekip daha önce dünyada yaşanan bir çok felakette arama ve kurtarma faaliyetlerine katıldı. 36 saatlik dikkatli çalışma sonrası ekip Lamy ve Jasme adlı iki kişiyi canlı olarak enkazdan çıkardı. Haiti halkının “Yılmaz Türkler” dediği ekip kurtarılan iki kişiyi sağlam bir şekilde Ruslar tarafından kurulan hastaneye gönderdi. Dominik Cumhuriyeti’nden karayoluyla 20 saat süren bir yolculuk sonrası Port Au Prince’e ulaşan ekibin lideri Umut Dinçşahin’le konuşan GEA Merkez Ofisi’nden Eda Ateş ekibin anlattıklarını ve yaşadıklarını aktardı: “Çok zor çalışıyoruz. Market enkazı daha önce canlı çıkmaz düşüncesiyle terkedilmiş. Haitililer çok ısrar edince enkaza ulaştık. Bir süre çalıştıktan sonra bazı sesler duyduk. Bunun üzerine dinleme cihazlarını gönderdik ve sesli iletişime geçtik. Hayata tutunanlar olduğunu görünce onları kurtarmak için ısrar ettik.

BM ekibi enkazın çevresinde güvenliği sağladı. Ardından Haitili 15 yaşında bir genç enkazdakilere yaklaşarak iletişim kurdu. Çok ince bir çalışmayla artçı ve sarsıntı riskleri altında çatıdan içeri girip çekiçle beton enkazdan parçalar çıkararak hava boşluklarında kendimize yol açtık. Enkazın büyüklüğü ve zorluğu nedeniyle 36 saat çalıştıktan sonra Lammy ve Jasme’ye ulaşınca dünyalar bizim oldu. Bu kurtarma buradaki herkese umut verdi. Kurtardığımız kişiler iyi durumda. Hala ABD’li ekiple aynı enkazda kazazedelere ulaşmak için çalışıyoruz. Enkazdan sesler geldiği için yeni kurtarma haberleri verebiliriz.”

1 milyon kişi hâlâ yardım bekliyor

BM gıda yardımlarını günde en az 60 bin kişiye ulaşacak şekilde planladı. Ancak yetersizlikler nedeniyle günde sadece 4 bin kişiye gıda dağıtılabiliyor.

ARTÇI sarsıntılar ve ülkedeki altyapının depremde zarar görmesi nedeniyle uluslararası yardımların Haiti’ye ulaştırılmasında güçlükler yaşanıyor. Acil ihtiyaç malzemelerinin gecikmesi ise ülkedeki sefaletin boyutlarını daha da artırıyor. Uluslararası yardım örgütlerine göre, Haiti’de şu anda yaklaşık bir milyon kişi acil yardım bekliyor. Öncelikle gıda, temiz içme suyu ve çadıra ihtiyaç duyulduğunu kaydeden yetkililer, cumartesi günü meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki artçı deprem yüzünden yardım faaliyetlerine kısa bir süre ara vermek zorunda kaldıklarını belirtti. BM de Haiti’nin durumunu görüşmek üzere bugün özel bir oturum düzenleyecek. Oturuma BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da katılacak. Bu arada BM Haiti Özel Temsilcisi Hedi Annabi’nin depremde hayatını kaybettiği doğrulandı.

Depremin mucize çocukları!

HAİTİ’DEN nadir olsa da iyi haberler de geliyor. Başkent Port-au-Prince’da Avustralyalı bir televizyon ekibi yayına hazırlanırken arkalarındaki enkazdan gelen bir ağlama sesiyle irkildi. Muhabir Deiby Celestino, hemen enkazın arasına daldı. Sürünerek bebeğin olduğu yere ulaştı, ölü bedenleri kenara iterek bebeği kurtardı. Enkazdan 68 saat sonra çıkarılan 16 aylık Winnie Tilin’e “mucize bebek” adı takıldı. Hemen ardından bu kez de bir çocuk yuvasının enkazında çalışan İngiliz yardım ekiplerinden mucize haberi geldi. Enkazın altında bulunan Mia adlı küçük bir çocuk enkazın arasına sıkışan örgü saçları kesilerek kurtarıldı ve kreşin önünde umutsuzca bekleyen annesine teslim edildi. Sahip olduğu otelin altında kalan kadın 100 saat sonra enkaz altından sapasağlam çıkarıldı. Ekipler, 72 saat geçtikten sonra enkaz altında aç ve susuz kalan insanlar için umutların tükendiğini söylüyor.

Kanadalı bulamayınca geri döndüler

HAİTİ’YE yardıma gelen Kanadalı ekip, kurtarılacak Kanadalı bulamayınca geldikleri kurtarma ekipmanlarıyla ülkelerine döndü. Tam teçhizatlı olarak Haiti’ye gelen Kanadalı ekip, yıkıntıların altında oldukça fazla kazazede olmasına rağmen kazazedelerin arasında Kanada vatandaşı olmadığını öğrenir öğrenmez, tüm teçhizatları ile birlikte Kanada’ya döndü. Gitmeden önce depremzedelere “Yardım istiyorsanız gelen yabancı ekiplere yıkıntıların altında yabancı uyruklu insanların olduğunu söyleyin” diyen Kanadalı ekip, Haitililer’in şaşkın bakışları arasında bölgeyi terk etti.(Vatan)

Geri Dön