HABER

Türk ekonomisi için iyimserlik yükselişte

BBC için hazırlanan ekonomik beklentiler anketine göre, Türkiye'de halkın üçte birinden fazlası ekonominin iyi gideceğini düşünüyor. Bu oran Avrupa geneline göre hayli yüksek.

BBC Dünya Servisi'nin 25 ülkede düzenlediği ekonomik beklentiler anketi, Türkiye'nin bölgede ekonomik performansa en olumlu bakan ülkelerden biri olduğunu gösterdi.

Ankete katılanlara gelecek yıl ülkelerinin ekonomisinde iyi bir dönem yaşanmasını bekleyip beklemedikleri soruldu. Ardından, önümüzdeki beş yılı öngörmeleri istendi.

Türkiye'de iyimserlik genel olarak ağır basıyor.

Ankete katılanların yüzde 11'i gelecek yılın ekonomide iyi bir yıl olmasını beklerken, "genel olarak iyi gider" diyenlerin oranı yüzde 28 oldu.

Ancak iyimserler ile, karma bir tablo bekleyenler başabaş durumda.

"İyi ve kötü gelişmeler aşağı yukarı aynı düzeyde olur" diyenler yüzde 39'luk bir kitle oluşturuyor.

"Kötü bir yıl geçer" diye düşünenler yüzde 6, genele bakınca olumsuzluk görenler ise yüzde 10 düzeyinde.

İyimserlik geçen yıla göre katlandı

Beklentiler önümüzdeki beş yıla yayıldığında, iyimserlerin toplam oranı yüzde 39'dan yüzde 40'a çıkarken, karma bir tablo bekleyenler de yüzde 40'a yükseliyor.

Bununla birlikte olumsuzlukların "beş yıla yayılmasını" bekleyenler azalıyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ankette, Türkiye incelenen 25 ülke arasında ekonomiye inancı en fazla artan ülkelerden biri oldu.

2010'daki ankete göre, "gelecek yıl ekonomi için iyimserim" diyenlerin oranı yüzde 16 arttı.

Türkiye'de önümüzdeki beş yılda iyi bir seyir bekleyenler ise neredeyse ikiye katlandı; 2010'da yüzde 20 olan oran, bu kez yüzde 40'a yükselmiş bulunuyor.

Türkiye bu oranlarla, Avrupa'da incelenen ülkeler arasında (Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, Rusya ve Türkiye) beklentilerin en olumlu olduğu ülke konumunda.

Avrupa kötümserlik lideri

İspanyollar ise yüzde 52 ile bölgenin en kötümserleri.

İngiliz ve Fransız tüketiciler de Japonlarla birlikte, incelenen 25 ülkenin en kötümserleri arasında yer aldı.

İngiltere ve Fransa'da iyi bir yıl bekleyenler sırasıyla yüzde 8 ve 9 olurken, karamsar olanlar yüzde 52 ve yüzde 51'i oluşturdu.

Gelecek yılın iyi, ya da genel olarak iyi geçeceğini düşünen Japonların oranı yüzde 5'te kalırken, yüzde 60'lık bir kesim "gelecek yıl kötü geçecek" dedi.

Ekonomik büyüme oranları ile dünyanın yükselen güçleri arasında gösterilen ülkelerde de iyimserlik ağır basıyor.

Brezilya, Çin ve Hindistan'da, ekonominin iyi bir yıl geçirmesi konusunda iyimser olanlar katılımcıların yüzde 51'ini oluştururken kötümserler sırasıyla yüzde 20, yüzde 11 ve yüzde 22'lik bir kesim oluşturdu.

Ancak en iyimser ülkeler Afrika'da. Nijeryalıların yüzde 72'si, Mısırlıların yüzde 57'si, Kenyalıların yüzde 55'i ve Ganalıların yüzde 53'ü ekonominin daha iyi bir seyir izlemesini bekliyor.

Ekonominin önümüzdeki beş yılda sürekli ya da büyük oranda iyi seyredeceğini söyleyen Mısırlıların oranı ise yüzde 74'ü buluyor.

Dünya genelinde iyimserliğin en hızlı yükseldiği yerler ise Kenya (yüzde 24 artış) ve Meksika (yüzde 23 artış) oldu.

İyimserlerin azaldığı ülkeler arasında ise Hindistan (yüzde 11 azalma) ve Avustralya (yüzde 9 düşüş) yer alıyor.

Katılan tüm ülkelerin son üç yıldaki oranlarına bakıldığında ise, gelecek yıla iyimser bakanların yüzde 24'ten 32'ye yükseldiği gözleniyor.

BBC Dünya Servisi'nin 25 ülkede düzenlediği ankete göre, zengin ve gelişmekte olan ülkelerin ekonominin gidişine ilişkin beklentileri arasında büyük uçurumlar var.

Genel eğilimlerin ayrıntıları için tıklayın

Sanayileşmiş, zengin ülkelerde tüketiciler gelecek konusunda karamsar. Yükselen, gelişmekte olan ülkelerde ise halkın büyük bölümü daha olumlu ve iyimser görüşler taşıyor.

Ortaya çıkan manzara, mali kriz ardından toparlanma oranlarında görülen farklarla örtüşüyor.

Globescan araştırma kuruluşu tarafından, ağırlıklı olarak telefonla yapılan anket için Türkiye'de Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun ve Zonguldak kentlerinde yaşayanlarla görüşüldü.

Sorular, bu yılın Temmuz ve Eylül ayları arasında dünya genelinde 25 bin, Türkiye'de bin kişiye yöneltildi.

Geri Dön