HABER

"Türk hava operasyonunu kınıyoruz"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarına yönelik geniş çaplı hava operasyonunun yankıları sürüyor.

Barzani'den 'siviller zarar gördü' iddiası

Irak'tan Türkiye'ye nota

TSK'nın gece düzenlediği geniş çaplı hava operasyonunun ardından acilen toplanan Irak'taki "Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanlığı Divanı" hava operasyonunu kınayan bir açıklama yaptı. Dün gece saat 20.18 de toplantının bitiminin hemen ardından yapılan açıklamada, "1 kadının ölmesine 4 kişinin de yaralanmasına neden olan Türk savaş uçaklarının sınır bölgesine yönelik bombardımanını kınıyoruz" denildi.

Peyamner Haber Ajansı'nın haberine göre, açıklamada, operasyon sınırda Kürt köylerini hedef aldığı ve operasyonda bir ilkokulun yerle bir edildiği öne sürüldü. Irak'ın kuzeyindeki Kelatukan, Soredi, Lewce ve Kandil çevre köylerinin operasyon sırasında bombalandığı iddia edilen açıklamada, operasyonun "Irak'ın egemenliğinin açıkça ihlali anlamına geldiği" savunuldu.

Barzani'den 'siviller zarar gördü' iddiası

Irak'tan Türkiye'ye nota

Irak hava sahasının ABD'nin sorumluluğunda olduğunun ifade edildiği açıklamada, ABD'nin operasyona dolaylı olsa da göz yumduğuna dikkat çekildi.

Operasyonun sert bir dille kınandığı açıklamada, "Böylesi bir askeri harekatın sorunların uygun bir zeminde çözülmesi konusunda, karşılıklı saygı temeli üzerinde atılmaya çalışılan adımların önünde büyük bir engel teşkil edeceğine inanıyoruz. Askeri operasyonlar, barışı sağlayacak bütün fırsatları kaçırmaya neden olacaktır. Yeniden askeri harekatlara, bombardımanlara dönmenin, sorunların çözülmesi konusuna hiçbir şekilde hizmet etmeyeceğini tekrarlıyoruz" denildi.

Barzani'den 'siviller zarar gördü' iddiası

Irak'tan Türkiye'ye nota

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön