Türk heyeti ile ABD arasındaki kritik görüşme! Görüşmelerin ardından ilk açıklama

Türkiye ile ABD arasında yaşanan sorunların aşılması için dün yola çıkan heyet bugün Washington'daki ilk görüşmesini ABD Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirdi. Görüşmede Rahip Brunson'un tutukluluğu ve ABD'nin yaptırım kararları konuşuldu. Heyetin ikinci durağı ise ABD Hazine Bakanlığı oldu. Türk heyeti, Hazine Bakanlığı yetkilileriyle de 1,5 saat görüştü.

Türk heyeti ile ABD arasındaki kritik görüşme! Görüşmelerin ardından ilk açıklama

Türkiye ile ABD arasındaki mevcut sorunların çözümüne yönelik ABD'ye gelen Türk heyetinin ABD Dışişleri Bakanlığında Amerikalı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşme tamamlandı.

Başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın yaptığı 9 kişilik Türk heyeti ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan'ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyeti arasındaki görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmazken, Türk heyetinin diğer temaslarına devam edeceği bildirildi.

Görüşmede ağırlıklı olarak, İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla ev hapsinde bulunan ABD'li papaz Andrew Craig Brunson konusu ve ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararının ağırlıklı olarak ele alındığı kaydedildi.

ABD DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ile ABD arasındaki mevcut sorunların çözümüne yönelik ABD'ye gelen Türk heyetinin ABD Dışişleri Bakanlığında Amerikalı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Bakanlık Sözcüsü Nauert, Başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın yaptığı 9 kişilik Türk heyeti ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan'ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyeti arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan kısa açıklamada, "Türk yetkililerle ilave görüşmeler yaptık. Görüşmeler devam ediyor." ifadesine yer verildi.

Heyetler arasındaki görüşme yaklaşık 50 dakika sürmüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmazken, Türk heyetinin ABD Hazine Bakanlığı yetkilileriyle de bir araya gelmesi bekleniyor.

Türk heyetinde Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığından üçer temsilcinin bulunduğu kaydedilmişti.

Türk heyetinin temaslarına Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da eşlik ediyor.

ABD HAZİNE BAKANLIĞINDAKİ GÖRÜŞME SONA ERDİ

Türk heyeti, Hazine Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerini tamamladı. Başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın yaptığı 9 kişilik Türk heyetinin Washington’daki ikinci durağı Hazine Bakanlığı oldu.

1, 5 SAAT SÜRDÜ

1,5 saat süren görüşmenin ardından Bakanlıktan ayrılan Türk heyeti çıkışta herhangi bir açıklama yapmadı.

Sabah saatlerinde ABD Dışişleri Bakanlığında Amerikalı yetkililerle yapılan ve yaklaşık 50 dakika süren görüşmenin ardından Türk heyeti, Beyaz Saray’ın hemen yanında yer alan Hazine Bakanlığına gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türk heyetinin temaslarıyla ilgili iki yazılı açıklama yapmış, açıklamalarda "temasların sürdüğüne" ve "Papaz Andrew Brunson konusu da dahil ikili ilişkilerdeki birçok meselenin ele alındığına" işaret etmişti.

Türk heyetinde Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığından üçer temsilcinin bulunduğu kaydedilmişti. Türk heyetinin temaslarına Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da eşlik etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 126 yorum
o kadar yapılan atar bosuna mi gitti ayaklarina gidiyoruz
Putin' e atar yaptık da ne oldu ? Reyis ayağına kadar gidip özür dilemedi mi ?
koyunlar inanıyor ama!!!! koyunların biraz okumaları olsada DON KİŞOT u okuyabilseler keşke...
@albayrak_eray_1990 Ya arkadaş, bir Almanya, bir İngiltere, bir Kanada değilsen, ekonomik olarak özgürlüğünü alamamış, sürekli borç para ile büyümüşsen, üretim adına hiç birşey yokken, patatesi bile sağdan soldan ithal etmişsen bir gün Amerika, bir gün Çin, Bir gün Rusya işte böle kucaktan kucağa gezdirirler adamı...
niye gittiniz ? söyleyeceğinizi zaten tv lerden söylüyorsunuz. kafanıza göre rest çekmeler vs. kapalı kapılar arkasında köpek gibi yalvaracaksanız dönün gelin !
Umarım papazı salarız yoksa ekonomimiz bitecek. Kuru kabadayılığın anlamı yok, haklı da olsak yapacak bir şey yok.
@mitemha Kuru kabadayılık ancak bizim millete söker. Vaayyy ne güzel seslendi Amerikaya diyip oy verirler ama alttan bilmiyoki 40 kişilik heyet Amerika'da bütün hünerlerini sergiliyor, pozisyondan pozisyona giriyor...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler