HABER

Türk-İş, asgari ücretin 600 YTL olmasını istiyor

SAMSUN (İHA) - Türk-İş Genel Sekreteri Çetin Altın, asgari ücretin en az 600 YTL olmasını istediklerini söyledi.

Türk-İş Samsun 6. Bölge Temsilciliği Türk-İş Eğitim Tesisleri'nde, Sivas ve Bursa bölgeleri şube başkanlarına yönelik eğitim semineri düzenlendi. Seminerde bir konuşma yapan Türk-İş Genel Sekreteri Çetin Altın, geçici işçilerin sorunlarının çözülmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini belirterek, "Türkiye'de kampanya işçisi, mevsimlik işçi, ormanda çalışan yangın işçileri, şeker fabrikalarında çalışan işçiler ve Çaykur'da çalışan işçiler çok değişik statüye sahiptir. Şu anda geldiğimiz nokta; bu işçilerin statüsünün tabanı 3 ayla mı tamamlanacak, yoksa 6 ayla mı sınırlanacak bu noktadayız. Bu da yaklaşık 210 bin işçiyi ilgilendiren bir durumdur. Bunun içinde işçi olup da kurumlarda memurluk yapan bir grubumuz da var. Bunların sayısı da 16 bine tekamül etmektedir. Bunların 4B'ye geçmesi, diğerlerin daimiye geçmesi gibi bir yaklaşım eğilimi var. Biz bırak 4B'yi 4C'yi kabul etmiyoruz. 4C'nin problemleri varken, 4B gibi kabul edilmez bir anlayışı kabul etmek mümkün değil. Son olarak Maliye Bakanlığı'nda yapılan toplantıda, bu sorunla karşılaşılmayacağı söylendi. Önümüzdeki hafta bu kanun Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacak. İnşallah yıllardır Türk-İş'in beklediği bu yaklaşım hayata geçer" dedi.

Asgari ücretin sosyal tarafların biraraya gelerek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun tespitlerine göre değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Altın, "IMF'nin dayatmasına göre asgari ücreti hiç toplantısı yapılmadan açıklamak kabul edilir bir düşünce değildir. Şu anda IMF'nin dayatması ilk 6 aylık yüzde 4, ikinci 6 aylık yüzde 4'dür. Bunun 2007 yılı içinde geçerli olacağı söyleniyor. Asgari ücretin sosyal tarafları vardır. İşçi, işveren ve hükümet kanadı var. Bunlar otururlar, Türkiye İstatistik Kurumu'nun tespit ettiği 4 kişilik ailenin zorunlu giderleri kaç liraya tekamül ediyorsa bu rakam üzerinden değerlendirilir. Bunun için 4 artı 4'ü kabul mümkün değildir" diye konuştu.
Türk-İş'in asgari ücretin en az 600 YTL olması için mücadele ettiğini belirten Altın, "Çünkü Türkiye'de açlık sınırı 600 YTL'ye dayandı. Bunun için asgari ücret en düşük memur maaşı üzerinden değerlendirilip, insanca yaşanabilecek zorunlu gider yani geçim ücreti olmalıdır" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön