Türk-İş Genel Başkanı: Sözün bittiği yerdeyiz

ANKARA(ANKA) - Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, SSGSSK ilgili Türk-İş'in taleplerinin, hükümete bir değil bin kere iletildiği, bir mesafe kat edilemediğinin anlaşılması üzerine eylem kararı alındığını söyledi. Kumlu, "Artık sözün bittiği yerdeyiz" dedi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun aldığı ülke genelindeki eylem kararından sonra yarın da Emek Platformu Başkanlar Kurulunu topluyor. Türk-İş Başkanlar Kurulu da 7 Mart'ta yaptığı toplantıda bir dizi eylem kararı almıştı. Türk-İş Salı günü illerde kitlesel basın açıklamaları yapacak. 12 Mart Çarşamba günü de tüm Türkiye'de 2 saatliğine iş bırakılacak. Tasarı Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandığı gün ise Türkiye'deki sendikalar ile temsilcilerin katılımıyla Meclise yürünecek. Yarın toplanacak Türk-İş Emek Platformu Başkanlar Kurulu'nda da, eylemlerin birlikte yapılması önerisi götürülecek ve platformdan gelecek farklı eylem şekilleri tartışılacak.

-KUMLU : SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ-
Türk- İş Başkanı Kumlu, Emek Platformu Başkanlar Kurulu toplantısı öncesinde ANKA'ya yaptığı açıklamada, Genel Başkan olduğu günden bu yana SSGSSK ile ilgili hükümet ile her düzeyinde her türlü görüşmenin yapıldığını anımsattı. En son Türk-İş'in taleplerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiklerini belirten Kumlu, "Başbakan Çalışma Bakanına benim yanımda taleplerimizin dikkate alınması talimatını verdi ancak gördük ki Meclis Plan Bütçe Komisyonu çalışmalarında da önemli bir değişiklik olmadı" diye konuştu.

Tasarı ile çalışanların ve özellikle işçilerin kazanılmış haklarında büyük kayıplar olduğuna dikkat çeken Kumlu şunları dedi:
"Dün Sayın Bakan yeniden görüşmek istedi. Uzmanlarımızla Bakanlığa gittim. Konu yeniden masaya yatırıldı. Ama ben itiraz ettiğimiz maddelere ilişkin somut bir yaklaşım göremedim. Özellikle Hazine kökenli uzmanların yaklaşımları çok sert. Tabi onlar bu tasarı ile ilgili taahhütlerde bulunulan İMF'yi temsil ediyorlar. Bakanlar kurulu kararımız gereği artık sözün bittiği yerdeyiz."

Kumlu, Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in "9 bin prim gün sayısında anlaşmıştık" sözlerini ise "Bu mümkün değil, en başından beri en hassas olduğumuz maddelerden birisi de bu" karşılığını verdi.