HABER

Türk-İş'e göre açlık sınırı 555 YTL

Türk-İş'e göre açlık sınırı 555 YTL

ANKARA (İHA) - Türk-İş, Şubat ayında açlık sınırı olarak adlandırılan 4 kişilik bir ailenin asgari gıda harcamasının, bir önceki aya göre yüzde 1.26 artışla 555 YTL olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Türk-İş tarafından yapılan hesaplamalara göre, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 15'i açlık sınırı tutarının altında gelir elde ediyor. Açlık sınırının hesaplanmasına konut, ulaşım, sağlık, giyim ve eğitim gibi giderler dahil edilmiyor. Araştırmaya göre, yoksulluk sınırı olarak adlandırılan gıda dışındaki temel harcamaları da kapsayan tutar ise Şubat ayında 1.808 YTL olarak hesaplandı. Yoksulluk sınırı Ocak 2006'da 1.785 YTL, Aralık 2005`te ise 1.769 YTL olmuştu.

Açıklamada, "Uygulanan ekonomik politikalar çerçevesinde enflasyonda meydana gelen gerileme olumlu olmakla beraber, izlenen gelir politikasının hedef enflasyonla sınırlı ücret-maaş artışı öngörmesi ve artan refahtan pay verilmemesi nedeniyle, dar ve sabit gelirli kesimlerin yaşama şartlarının düzelmedi" denildi.

Araştırmaya göre, Şubat itibarıyla gıda harcamalarının yıllık artış oranı yüzde 6.09 olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde bu oran yüzde 10.21 olmuştu. Şubat ayı itibariyle 12 aylık ortalamalara göre ise gıda harcamaları yüzde 8.38 arttı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön