HABER

Türk-İş'ten Başbakan Erdoğan'a mektup

ANKARA - Türk-İş Yönetim Kurulu, Başbakan Erdoğan'a son 3 yılda yalnızca sendikalara üye oldukları için 15 binden fazla Türk-İş üyesinin işten atıldığını bildirdi.

Erdoğan, Türk-İş Yönetim Kurulu üyelerini Başbakanlık Merkez Bina kabul etti. Edinilen bilgiye göre, Türk-İş Yönetim Kurulu, Erdoğan'a, konfederasyonun, gündemdeki konulara ilişkin görüşlerinin yer aldığı bir mektup sundu.

Mektupta, vergi düzenlemelerinin ücretlilere yeni yükler getirildiği savunuldu, asgari ücretliden daha az vergi ödeyen mükellefler bulunduğu ifade edildi. Türk-İş'e bağlı tüm sendikaların örgütlenme konusunda ciddi sorunlar yaşadığı bildirilen mektupta, sosyal güvenlikte "reform" olarak getirilmek istenen düzenlemelerin, sorunları çözmeyeceği ileri sürüldü. Mektupta, özelleştirme mağdurlarının geçici işçi olarak istihdam edilmesinin "sosyal bir ezikliği kısmen de olsa hafiflettiği" dile getirildi.

İşverenlerin ağır baskısı ve yönlendirmesi altında görev yapmak zorunda kalan gazetecilerin sendikal örgütlenmelerinin yetersiz düzeyde kalması, demokratikleşmenin önünde de engel oluşturduğu da vurgulanan mektupta, Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın Anadolu Ajansı'nda imzalanmış toplusözleşme hükümlerinin, diğer basın işyerlerine de teşmili isteminin Bakanlar Kurulu'nda bir an önce olumlu bir karara bağlanması istendi.

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, kabulün ardından yaptığı açıklamada da TEKEL'in kapatılması gündemde olan Adana ve Malatya fabrikaları ile Bitlis Yaprak Tütün İşletmesi'nde üretime devam edileceğini bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler