HABER

Türk kadınına hakaret heykeli

Avusturya'nın başkenti Viyana'nın Karlsplatz semtinde bulunan Teknik Üniversite bahçesindeki heykel sergisinde, heykeltıraş Olaf Metzel'in "Turkish Delight" (Türk Lokumu) adlı, başörtülü, ancak diğer uzuvları açık bir Türk Müslüman kadını tasvir eden heykeli, Avusturya'daki Türk sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti.

Dünyada, provokasyonu ön plana çıkaran çalışmaları ile bilinen heykeltıraş Metzel'in başı örtülü, ancak diğer uzuvları açık Tük kadınını temsil eden heykeli tepkiyle karşılandı. Viyana Teknik Üniversite öğrencisi Vedat Bayraklı okulunda sergilenen heykele tepkisini, "Bu çirkin heykelin buradan kaldırılması için Viyana'daki Büyükelçilik yetkililerin bir an önce harekete geçmesini istiyorum. İnsanların değerlerine hakaret ediyorlar" şeklinde dile getirdi. Yazılı bir açıklama yapan Avusturya Türk Federasyonu Başkan Yardımcısı Feyzullah Andak ise "Bu çirkin heykelin ne amaca hizmet ettiğini bilmiyoruz. Ama hoş bir şey olmadığını biliyoruz. Bizi de üzdüğü bir gerçektir. Avusturyalı yetkili makamlardan heykelin bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Halk Partisi (ÖVP) Viyana Eyalet Parlamentosu Milletvekili ve Entegrasyon Sözcüsü Mag. Şirvan Ekici de, "Heykel, bir kadın olarak beni de çok rahatsız etti. 11 Eylül'den sonra gergin bir havada yaşıyoruz. Bu hava içindeyken, böyle bir sanat çalışması uygun değil. Bununla ilgili tüm sorumluluk Sosyal Demokrat Partisi Viyana Eyalet Kültür Bakanı Dr. Andreas Mailath Pokorny'e aittir. Hoş olmadığını düşünmeliydi. Burada yaşayan ve rencide edilen insanlara, provokatörlerin oyunlarına gelmemeleri çağrısında bulunuyorum" diye konuştu.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön