HABER

Türk Kızılayı'ndan "çağdaş kurban" atağı

Türk Kızılayı, hemen her kurban bayramında tüm toplumu rahatsız eden kurban kesim görüntülerine çağdaş bir uygulama ile son vermeye hazırlanıyor.

Türk Kızılayı kurbanlık hayvanları, kurumsal anlaşma yapılan Et Balık Kurumu'nun Türkiye genelindeki kombinalarında vekalet alınan bağışçılar adına keserek kavurma yapacak.

"İnsan hayatı kutsaldır" temasıyla başlatılan kampanyanın bir diğer amacı da, kurumsal vekalet yoluyla gerçekleştirilen kurban kesimini dini ve sıhhi şartlara haiz olarak kesmek.

2.5 kiloluk teneke kutularda ambalajlanacak olan kavurma kutularının üzerinde "satılamaz" ibaresi bulunacak. Fakir fukaraya veya olası bir felaket durumunda felaketzedelere dağıtılacak olan 2.5 kiloluk bu kavurmaların dışında, bağışçılara bir teşekkür yazısıyla birlikte iletilmek üzere 0.5 kiloluk kavurmalar da hazırlanacak. Genel Başkan Tekin Küçükali imzalı bu teşekkür yazısında; bağışçılara, kurbanlarının verdikleri vekalet doğrultusunda noter huzurunda tüm dini ve sosyal ritüellere uygun olarak kesildiği ve yarım kiloluk kavurmanın da yine ritüele uygun olarak "siz bağışçılara" gönderildiği ifade edilecek.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali; Kızılay olarak kurban kesimine karar vermelerindeki en büyük etkenin yakın geçmişte Pakistan depreminde yaşadıkları "kurban" deneyimi olduğunu belirtti. Küçükali, merhamet sahibi Türk halkının Pakistan için 77 bin kurban bağışladığını, Kızılay olarak bu kurbanları noter huzurunda kesip depremzedelere dağıttıklarını ve Türk Diyanet Vakfı'nın da topladığı 1000 kurbanı Kızılay'a devrettiğini hatırlattı. Yaşadıkları bu başarılı deneyimin, aynı güzelliği ülkemize da taşıma fikrini doğurduğunu ifade eden Küçükali; Türk Kızılayı olarak bu vesileyle her kurban bayramında yaşadığımız ve tüm toplumu rahatsız eden görüntüleri de en aza indirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kurbanını Kızılay'a bağışlamak isteyenler tüm banka şubelerindeki 28 68 nolu hesaplardan, Kızılay'ın İnternet Sitesi www.kizilay.org.tr ve tüm Kızılay şubelerinden makbuz karşılığı vekaletlerini verebilecekler. Kızılay bu yıl için Kurban Bağış bedeli olarak 225 YTL belirledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön