Türk kökenli adayların büyük başarısı

Strasbourg - Fransa'da bugün düzenlenen yerel seçimlerin 2. turunda, Strasbourg kentindeki Türk kökenli adayların önemli başarılar elde ettikleri öğrenildi.

Fransa'da, Türk göçmenlerinin en fazla yaşadığı kentler arasında yer alan Strasbourg'da, Sosyalist Parti'nin yarışı açık farkla kazanmasıyla birlikte, 3 Türk kökenli adayın da belediye meclisine girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre Sosyalist Parti yüzde 58, iktidardaki Halk Hareketi Birliği ise yüzde 42 oranında oy aldı. Bu sonuçla, daha önce sağın yönetimindeki belediye, sol partiye geçti.

Nili Günbay, Derya Topal ve Şaban Kiper, Strasbourg'un yerel yönetimi tarihinde ilk kez belediye meclisi üyeliklerine seçilen Türk kökenli politikacı oldular.

Strasbourg kentinde 70 bini aşkın Türk göçmen yaşıyor.Fransa'da bu yerel seçimlere, 100'ü aşkın Türk kökenli siyasetçi katıldı. Diğer kentlerde yarışa katılan Türk kökenli siyasetçilerin durumlarının ise yarın kesinleşmesi bekleniyor,Bu arada Sosyalist Parti'nin önemli isimlerinden Segolene Royal, "seçim sonuçlarıyla seçmenin, iktidar partisini cezalandırdığını" söyledi. Royal, "Hükümet, bu sonucu iyi değerlendirmeli" dedi

Başbakan Francois Fillon ise yaptığı konuşmada, hükümetin daha önce ilan ettiği reform sürecini sürdüreceğini belirterek, "Verdiğimiz sözleri tutacağız" diye konuştu.

AA