HABER

Türk önerileri tartışılıyor

Türk önerileri tartışılıyor

AB üyesi ülkelerin Brüksel'deki daimi temsilcilerinden oluşan AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) toplantıları, Türkiye ve Kıbrıs dosyası ana gündem maddesi olmak üzere devam ediyor.

AB Genel İşler Konseyi'nin gelecek hafta başında yapılacak aylık olağan toplantısının son hazırlıklarını tamamlayan COREPER, Türkiye'ye karşı AB tavrını belirlemeye çalışıyor.

COREPER'in dünkü toplantısında Türkiye konusunun ele alınması, AB Dönem Başkanı Finlandiya ile Ankara arasında temasların sürdüğü gerekçesiyle bugüne ertelenmişti.

Brüksel'de çeşitli kaynaklar, başta Ankara, Helsinki ve Brüksel olmak üzere başkentler arasında yoğun bir diplomasi trafiği yaşandığını, bu durumun 14-15 Aralık tarihinde yapılacak AB zirvesine kadar devam edebileceğini bildiriyor.

Dönem Başkanı Finlandiya, Türkiye dosyasını 11 Aralıktaki Genel İşler Konseyi'nde sonuçlandırmak, böylece AB zirvesinin gündeminden bu konuyu düşürmek hedefinde olduğunu tekrarlıyor.

TÜRKİYE'NİN SON ÖNERİSİ Dönem Başkanlığı kaynakları, Ankara'dan gelen son öneride, KKTC'de Ercan havaalanının uluslararası trafiğe ve Mağusa limanının doğrudan ticarete açılması halinde, Türkiye'nin bir alan ve limanını Rumlara açabileceği mesajının yer aldığını doğruluyor.

COREPER bünyesindeki tartışmaların bu sabahki bölümünün, Ankara'nın bu önerisi çerçevesinde değerlendirmelerle geçeceği, Rum tarafının "daha fazla istek ve beklentileri" olduğu, AB üyesi ülkelerin "çoğunluğunun" Türk önerisini "tatmin edici" olarak algıladığı ve desteklediği anlatılıyor.

Brüksel kulislerinde Türkiye'nin önerisi ve Ankara ile "devam eden pazarlıklar" konusunda farklı ve çelişkili "bilgiler" de çeşitli spekülasyonlara neden oluyor.
Ankara'nın, "tek taraflı ve koşulsuz olarak" "Akdeniz'deki bir limanını Rumlara açacağı" iddiası da bunlar arasında yer alıyor.
Yabancı diplomatik kaynaklar, "yeni gelişmeler olduğunu ve olacağını" belirtirken, Türk kaynaklar, şimdiki aşamada basın ile paylaşacak somut bilgi ve gelişme olmadığını ifade etmekle yetiniyor.

Türkiye ve Kıbrıs dosyalarının, AB devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek zirve öncesinde Brüksel'de oldukça gergin ve karmaşık bir ortam yarattığı, bu ortamın basın çevrelerini de etkilediği gözlemleniyor.

"DÖNEM BAŞKANLIĞI İNCELİYOR"
AB Dönem Başkanı Finlandiya, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, limanların açılması konusunda Türkiye'nin önerilerini içeren bir mektubunun ellerine ulaştığını bildirdi.

Finlandiya'nın AB Daimi Temsilciliği Sözcüsü Mikko Norros, Dönem Başkanlığının, Gül'ün mektubunu incelemeyi sürdürdüğünü söyledi.

DÜLGER: "DİKKAT ETMEK LAZIM" Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger de öneriyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı ile konuşmadıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
"Böyle bir teklif gitmiş. Liman açıldığı zaman, fiili olarak o limana gelecek adam, kağıdını getirecek, kağıda itibar ederek damga atılacak. Onu fiili olarak tanıyor durumuna geçiyorsunuz. Buna dikkat etmek lazım. Ercan açılıyorsa, o da oraya geldiği zaman KKTC'yi tanımış oluyor. Burada hukuki bir husus var. Yeni bir şey."

RUMLAR HAVAALANININ AÇILMASINA KARŞI

Kıbrıs Rum kesimi, Ercan havaalanının uluslararası uçuşlara açılmasını hiçbir zaman kabul etmeyeceğini bildirdi.

Rum kesimi sözcüsü Hristodulos Paşiardis, Reuters'e yaptığı açıklamada, "Ercan havaalanının Türkiye dışında uluslararası uçuşlara açılmasına hiçbir zaman razı olmayacaklarını, çünkü bulunun dolaylı olarak Türk kesimini tanımak anlamına geleceğini" söyledi.

AB Dönem Başkanlığı kaynakları, Ankara'dan gelen son öneride, KKTC'de Ercan havaalanının uluslararası trafiğe ve Mağusa limanının doğrudan ticarete açılması halinde, Türkiye'nin bir alan ve limanını Rumlara açabileceği mesajının yer aldığını belirtmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön