Türk polisinden Alman polisine ders! Operasyonun şifresi 65 bin Euro

Antalya’da Alman vatandaşlarını telefonla dolandıran çeteye, 5 ay önce tutuklanan bir şüphelinin hesabında yer alan 65 bin Euro para hareketiyle ulaşıldığı ortaya çıktı. 474 Alman’dan 898 bin Euro alan çeteye operasyon öncesi uzman bir ekibin Almanya’ya gittiği, bu ülke polisine dolandırıcılarla ve yöntemleriyle ilgili bilgi verdiği öğrenildi.

Türk polisinden Alman polisine ders! Operasyonun şifresi 65 bin Euro

Telefon dolandırıcılarına karşı 81 ilde çalışma yapan Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, 5 ay önce önemli bir bilgi edindi. Daha önce tutuklanan Özcan E.’nin hesabına Almanya’daki bir Alman tarafından 65 bin Euro gönderildiği, paranın hemen çekildiği anlaşıldı.

TAKİBE ALINDI

Gazete Habertürk'ten Mustafa Şekeroğlu'nun haberine göre; polis, parayı çeken kişinin Antalya’da yaşayan, aralarında gurbetçiler de bulunan bir çetenin lideri olduğunu tespit etti. Asayiş Daire Başkanlığı koordinesinde Antalya İl Emniyet Müdürlüğü çalışma başlattı. Yusuf I. ile Özgür Y. adlı kişilerin elebaşı olduğu çetenin, Antalya tatili sırasında kimlik bilgilerini saptadığı Almanları telefonla arayıp kendilerini polis olarak tanıttığı öğrenildi. Çete üyelerinin, çoğu yaşlı olan bu kişilere “Türkiye’ye giriş çıkış yaptığınız tespit edildi, adınız FETÖ davasına karıştı” diyerek yüklü miktarda para aldığı belirlendi. Çete üyeleri, teknik ve fiziki takiple tek tek belirlendi. Polis, Interpol aracılığı ile Almanya emniyet birimleriyle yazışarak, mağdurların bilgilerini istedi. Operasyondan bir ay önce Alman polis heyeti, Asayiş Daire Başkanlığı’nı ziyaret etti ve bilgi verdi. Türk ve Alman polisinin irtibatı sonucu Asayiş Daire Başkanlığı, uzman bir emniyet müdürü ile yardımcısını Almanya’ya gönderdi. Ekip, 3 gün boyunca Almanya’nın tüm Asayiş Şube Müdürlerine telefon dolandırıcılığı konusunda brifing verdi.

13 Haziran’daki operasyonda ise, 474 Alman vatandaşını dolandırdığı belirlenen 12 kişi gözaltına alındı. Çetenin binlerce Alman vatandaşının bilgilerini elde ettiği, mağdurları 898 bin Euro dolandırdığı belirlendi. Çete lideri Yusuf I. ile yardımcısı Özgür Y.’nin tüm mal varlığı araştırılmaya başlandı. Yetkililer, çetenin daha çok mağdurunun ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
türk polisi eve giren hırsızı yakalıyamıyor,para mafiş suçlu bulunsa bile.:)
eve giren hırsızı yakalıyoruz... ve polis geliyor hep birlikte karakola gidiyoruz... polis bana diyorki şikayetçimisin... ( arkadan da şunu diyor şikayetçi olsan bile en çok mahkemeye çıkar sonra serbest kalır ) yani ben şikayetçi olsam ne olacak olmasam ne olacak... BİR ÜLKE DE ADALET KAVRAMI SADECE LAFTA KALMIŞSA O ÜLKEDEN BİR CACIK OLMAZ... BURDA DA KALKMIŞLAR YOK TÜRK POLİSİ ALMAN POLİSİNE DERS VERMİŞ... TÜRK POLİSİ ÖNCE KENDİ MİLLETİNİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ KORUSUN...
ekmeğin içini herzaman yiyen birileri vardır sokakta çalışan polis uzman olmaz masa başı çalışan uzman olur ülke ülle gezer
Alamanlar bu tür dolandırcılık terimlerine yabancı tabi uzman görüşüne ihtiyac duymuşlar ne var bunda :)
Diğer Haberler