Türk polisinin yeni silahı 'Canik'

Samsun’da “Canik” markasıyla üretilen TP9 modeli, 50 bin ve 60 bin atışlık testini sıfır hatayla geçip kazandı.

Türk polisinin yeni silahı 'Canik'

Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polise silah alımıyla ilgili dün yapılan ihalede 3’ü yerli 1’i yabancı 4 firmanın katıldığı silah ihalesini performansıyla diğer firmaları geride bırakan “Canik” silah markasının yeni jenerasyon silahı “TP9”, performans testlerinde yerli ve yabancı rakiplerini geride bırakarak, Türkiye’nin silah üretiminde devler liginde olduğunu ispatlamış oldu. Türkiye’nin 2013 yılında gerçekleştirmiş olduğu 25 bin adetlik Emniyet Genel Müdürlüğü(EGM), 3 Eylül 2013’te gerçekleşecek 10 bin adetlik EGM Özel Harekat Dairesi Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı için yapılacak 68 bin 500 adetlik alım ihaleleri ile yakın zamanda, dünyadaki en büyük silah alımlarını gerçekleştireceği öğrenildi.

Silah alımlarının artan rekabette dünyadaki tüm firmaların ilgisini çekerken, Türkiye’nin bu dönemdeki alım gücünü kendi menfaatlerine döndürmeye çalışan yabancı firmalara karşı Samsun’un Tekkeköy ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Yurt Savunma A.Ş.’nin ürettiği “Canik” markalı silahı Türkiye’nin güç ve gurur kaynağı oldu. Canik silahı yapılan testlerden sıfır hata başarısı ile 25 bin adetlik polis ihalesini kazandı ve bu başarının yanı sıra döviz kaynağının Türkiye’de kalmasını sağlamış oldu.

Yurt Savunma A.Ş. Fabrika Müdürü Haldun Yanık, "Canik markası olarak 2001 yılından itibaren polimer gövdeli tabancaları piyasaya sürdük. Tabancaları ilk önce Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracatı gerçekleşti. Şuan 22 ülkeye ihracatını gerçekleştiriyoruz. Tabancamızın en önemli özelliklerden birisi, polimer gövdeli bir tabana sahip olması. Aynı zamanda klasik tabancalara göre horoz sistemi değil, iğne ateşleme sistemine sahip. Bu da şu anda dünyada kabul görmüş ve tüm gelişmiş ülkelerin polis ve askerlerinin kullandığı bir model. Emniyet Genel Müdürlüğü devrim niteliğinde bir kararla bu güne kadar uygulanmayanları yaparak iğne atışlı sistemli ve polimer gövdeli tabancaları şartnamelerine soktu. Polimer gövdeli tabanca diğerlerine göre 500 gram daha hafif ve 745 gram ağırlığında. Yapılan ihalelere yerli ve yabancı firmalar girdi. Firmamız, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın katkıları ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün organizasyonu ile söz konusu ihalelere çok yoğun bir hazırlık dönemi geçirerek ‘Canik TP9’ modeli ile bu zamana kadar biri Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda gerçekleştirilen 50 bin atım mukavemet testi olmak üzere, üç kez de 60 bin atış mukavemet testlerini dünyada görülmemiş bir başarı ile tamamlamıştır. Testleri sıfır hatayla tamamlayan Canik TP9 modeli silahımız, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 25 bin adetlik silah ihalesini kazandı. Firmamız Türk polisine TP9 modelini kazandırmanın gururunu yaşamaktadır" dedi.

SAVUNMA SANAYİNİN HER ALANINDA VAR

Firmalarının 2008 yılında "Doğu Karadeniz Silah Projesi” kapsamında faaliyete geçtiğini hatırlatan Müdür Haldun Yanık, "Kuruluşunda 4 bini kapalı toplam 10 bin metrekare alanda 60’a yakın personel ile silah tasarımına başlayan firmamız, 3 yıl devam eden Ar-Ge çalışmalarının ardından ilk silah satışını 2002’de gerçekleştirdi. Bugün 13 çeşit silah üretimi bulunan Samsun Silah Sanayi, dünyanın en ileri teknolojisi olan ‘TP’ serisini Türkiye’de gerçekleştiren tek firma. Bugün 20 bini kapalı toplam 30 bin metrekare alanda faaliyetlerini sürdüren Samsun Yurt Savunma A.Ş., üretimini de 200’ün üzerinde personel ile gerçekleştiriyor. ‘Canik’ markası altında yılda ortalama 75 bin adet yarı-otomatik tabanca üretimi yapan firmamız, üretiminin yüzde 85’ini ise başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere toplam 28 ülkeye ihraç ediyor. Firmamızın çalışmaları yalnızca kendisine ait silahlar üretmeyle de sınırlı değil. Firmamız savunma sanayinde pek çok alanda etkinlik gösteriyor. Tabancanın yanı sıra 2007’de Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu ile çalışmaya başlayıp, bu kurum adına da otomatik silahların parçalarının üretimini gerçekleştiriyoruz. Toplamda yaklaşık 250 bin adet makineli tüfek parçası üreten firmamız, yine aynı yıl hizmet alanını genişleterek Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş (TUSAŞ) ile de çalışmalara başladı. Bugün Hürkuş Milli Eğitim Uçağı’nın gövde üretiminin yüzde 25’ini gerçekleştiren Samsun Yurt Savunma A.Ş., 2009 yılında Roketsan ile çalışmalarına başladı. Cirit, Umtas, OMTAS gibi Türkiye’nin milli savunma projelerinin tamamında yer alan ve yapmakta olduğu üretimleri ile Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarının yerlileştirilmesi konusunda üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan Samsun Yurt Savunma Sanayi’nin bugün üretiminin yüzde 65’ini silah üretimi, kalanını ise diğer savunma sanayi ürünleri oluşturmaktadır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
işin içyüzü canik silahı AKP milletvekili Nurettin Caniklinin fabrikasında üretilir.kullanıcılar iyi bilir ki kaliteli tabanca binlerce mermi atsa da namlusu şişmeyen ve tutukluk yapmayandır.bu sıralamada canik silahı bırak önde olmayı sıralamaya bile giremez.amaç vekili zengin etmek.bir süre sonra emniyet teşkilatından silahla ilgili şikayeti duyarız.polisler bununla değil diğer silahlarıyla çatışmaya girer.sonuçta maksat satış olsun ve torba dolsun mantığı.vekilin ihaleyi almak için kimlere kaçar silah hediye ettiği de cabası...
İFTİRA ATMAK İÇİN KELİMELERDEN BİLE ANLAMLAR ÇIKARTIYORSUNUZ ARTIK. CANİK MARKASI NURETTİN CANİKLİDEN GELMİYOR SAMSUNUN CANİK İLÇESİNDEN GELİYOR MİLLETVEKİLİ CANİKLİNİN SOYİSMİDE CANİK İLÇESİNDEN GELİYOR.5 DK NIZI AYIRIP ŞİRKETİN SERMAYE YAPISINI ARAŞTIRIRSANIZ NURETTİN CANİKLİNİN ŞİRKETLE ALAKASININ OLMADIĞINI GÖRÜRSÜNÜZ. BU ZINDIĞIN ATTIĞI İFTİRAYADA ŞAHİT OLURSUNUZ. ŞİRKETİN SAHİBİ OLSA BİLE BU BİRŞEY İFADE ETMEZ. SANKİ CHP Lİ VE MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ FAKİR FUKARA. SEÇİM ÇALIŞMALARI MALİYETLİ İŞLERDİR VE DÜNYANIN HERYERİNDE O ŞEHRİN ZENGİNLERİ YADA ZENGİN DESTEKCİSİ OLANLAR VEKİL OLUR.
İFTİRA ATMAK İÇİN KELİMELERDEN BİLE ANLAMLAR ÇIKARTIYORSUNUZ ARTIK. CANİK MARKASI NURETTİN CANİKLİDEN GELMİYOR SAMSUNUN CANİK İLÇESİNDEN GELİYOR MİLLETVEKİLİ CANİKLİNİN SOYİSMİDE CANİK İLÇESİNDEN GELİYOR.5 DK NIZI AYIRIP ŞİRKETİN SERMAYE YAPISINI ARAŞTIRIRSANIZ NURETTİN CANİKLİNİN ŞİRKETLE ALAKASININ OLMADIĞINI GÖRÜRSÜNÜZ. BU ZINDIĞIN ATTIĞI İFTİRAYADA ŞAHİT OLURSUNUZ. ŞİRKETİN SAHİBİ OLSA BİLE BU BİRŞEY İFADE ETMEZ. SANKİ CHP Lİ VE MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ FAKİR FUKARA. SEÇİM ÇALIŞMALARI MALİYETLİ İŞLERDİR VE DÜNYANIN HERYERİNDE O ŞEHRİN ZENGİNLERİ YADA ZENGİN DESTEKCİSİ OLANLAR VEKİL OLUR. ...
Emniyet bu silahları Amerikadan alsaydı sesin çıkmazdımkendi malınızı eleştireceğinize manevi desteğiniz olsun ne kadar yabancı hayranısınız yenin şu aşağılık komplekslerinizi bizim insanımızda bir şeyler yapıyor nedir bu amerikan hayranlığınız
cok bıldıgını zanneden ukela bırıncısı bu fabrıka nurettın canıklı ve akpartıden cok once vardı.ıkıncısı nurettın canıklı ısadamı degıl bürokrat kokenlıdır.ucuncusu ıse suan turkıyede uretılen terlı tabancalrın tamamı sarsılmaz,arsan,yavuz,tısas vs. hepsı dünya standartlarındadır.ulkenın parasının ulke ıcınde kalması mı zoruna gıden.VE BILMEDIGIN KONULARDA YORUM YAPIP IFTIRA ATMA.
helal olsun türk silahı kulanın buda tayibin eseri savunma snayine yaptığın hizmetler için çok sağol vatan severim diye geçinenlerin dikili ağcıyok.
çizimlerini, teknik testlerini tayyip mi yaptı da tayyibin eseri oluyor? orhan pamuk nobel ödülü aldığında tayyibin eseri diyebiliyor musun armut?
akp yi bu yüzden seviyorum...
sen sevmeye devam et.ürettiğin silahı nereye kullanacağını bilmedikten sonra hahaha ha:)))))soysuzlar topluluğu.
sen çatla kabarcık..akp iktidarda oldukça patla:))
Kabarcık kaça sattın kendini dış güçlere fiyatın ne
İyi niyetli ellerde olduğu müddetçe, hak ve adaleti insanı korumak adına olduğu müddetçe bu tür gelişmeleri tebrik ederim.Silah kendi başına öldürmez ve haksızlık yapmaz.Önemli olan onu yöneten beyinin sağlıklı yada hastalıklı çalışıp çalışmadığıdır.
EKONOMİST- TIMES- ABD- İNGİLTERE -ALMANYA- İSRAİL-KASAP SİSİ-KİMYASAL ESAD- CHP-MHP HEPSİDE AYNI SAFTA TÜM SİLAHLARINI ÇEKMİŞLER SAVAŞIYORLAR. KİMİNLE TC. BAŞBAKANI VE TC. HÜKÜMETİYLE. SLOGANLARI NE 3. KÖPRÜ İHALESİ DURDURULSUN. 3. HAVALİMANI İHALESİ İPTAL EDİLSİN, NÜKLEER SANTRALLER İPTAL EDİLSİN, TÜRKİYE ÇEVRESİNDE OLAN OLAYLARA ESKİDEN OLDUĞU GİBİ SESİNİ ÇIKARTMASIN. GEREKÇELERİ NE CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJELERİ ÇEVREYİ KİRLETİYORMUŞ. AVRUPADA VE ABD DE KİRLETMİYOR NEDENSE TÜRKİYEDE KİRLETİYOR. NEYMİŞ ESAD VE SİSİ DEMOKRATİK YOLLARLA YÖNETİYORMUŞ. GERİCİ DEĞİLLERMİŞ.?.
hepsine eyvallahta hani TC başbakanı TC hükümeti diyorsunya ahada itirazım ona bunlar değilmi anayasadan Türklüğü kaldırmaya kalkışan bunlar değilmi resmi kurum tabelalarından TC yi kaldırmaya kalkışan bir daha yorumlarda bulunurken dikkat et koskoça içişleri bakasnı resmi kurum tabelalarında TC ye yer bulamıyor sen kullanmıya çalışıyorsun
EKONOMİST- TIMES- ABD- İNGİLTERE -ALMANYA- İSRAİL-KASAP SİSİ-KİMYASAL ESAD- CHP-MHP HEPSİDE AYNI SAFTA TÜM SİLAHLARINI ÇEKMİŞLER SAVAŞIYORLAR. KİMİNLE TC. BAŞBAKANI VE TC. HÜKÜMETİYLE. SLOGANLARI NE 3. KÖPRÜ İHALESİ DURDURULSUN. 3. HAVALİMANI İHALESİ İPTAL EDİLSİN, NÜKLEER SANTRALLER İPTAL EDİLSİN, TÜRKİYE ÇEVRESİNDE OLAN OLAYLARA ESKİDEN OLDUĞU GİBİ SESİNİ ÇIKARTMASIN. GEREKÇELERİ NE CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJELERİ ÇEVREYİ KİRLETİYORMUŞ. AVRUPADA VE ABD DE KİRLETMİYOR NEDENSE TÜRKİYEDE KİRLETİYOR. NEYMİŞ ESAD VE SİSİ DEMOKRATİK YOLLARLA YÖNETİYORMUŞ. GERİCİ DEĞİLLERMİŞ.?......
EKONOMİST- TIMES- ABD- İNGİLTERE -ALMANYA- İSRAİL-KASAP SİSİ-KİMYASAL ESAD- CHP-MHP HEPSİDE AYNI SAFTA TÜM SİLAHLARINI ÇEKMİŞLER SAVAŞIYORLAR. KİMİNLE TC. BAŞBAKANI VE TC. HÜKÜMETİYLE. SLOGANLARI NE 3. KÖPRÜ İHALESİ DURDURULSUN. 3. HAVALİMANI İHALESİ İPTAL EDİLSİN, NÜKLEER SANTRALLER İPTAL EDİLSİN, TÜRKİYE ÇEVRESİNDE OLAN OLAYLARA ESKİDEN OLDUĞU GİBİ SESİNİ ÇIKARTMASIN. GEREKÇELERİ NE CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJELERİ ÇEVREYİ KİRLETİYORMUŞ. AVRUPADA VE ABD DE KİRLETMİYOR NEDENSE TÜRKİYEDE KİRLETİYOR. NEYMİŞ ESAD VE SİSİ DEMOKRATİK YOLLARLA YÖNETİYORMUŞ. GERİCİ DEĞİLLERMİŞ.?........
üçünçü köprü havalimanı nüklüer santral bunların ülke üretimine halkın refahına katkısı işsizliğin düşürülmesinde ülkenin büyümesinde önemi üçünçü köprünün Türk halkına getirisi ne olaçak kim kullanaçak kimin ödediği vergilerle yapılaçak bu havalimanları içinde gecerli nüklüer santral nüklüer tekneloji bakımından çok önemli yalnız birilerinin çoplüğünden sadece birilerin lütuf ettiği ölçüde olması boş yatırım olduğu kadar ülke insanımızında riske atılması anlamına gelmekte nüklüer santral nüklüer enerji sağlamassa elektiriği biz barajlardan güneşten rüzgardan daha temiz elde ederiz
Yerli yapın yerli oradan buradan patent alıp yerli diye millete yutturmaya çalışmayın. Bende yerli olmasını isterim ama malesef bu tabancada sadece türkiye üretimi yani bursa montajlı ford gibi
ÖNYARGI FELAKETTİR.AZCIK OLSA DA ÜLKEMİZİN İNSANLARINA GÜVENELİM YA.SADECE YABANCILAR MI ÜRETEBİLİR,YURDUMUN İNSANI HERŞEYDEN ACİZMİ Kİ?BUKADAR ÖNYARGILI DÜŞÜNMEYİ BIRAKALIM LTFEN.
birde avrupa silah gibi hafif yapın bakalım amele sepeti gibi ağır tabanca.f92 caniğin 2 katı büyüklükte canikten hafif canik taşırken belinin bi yanını aşağı çekiyo
yap kendin yapta ilk yaptığın ağır olsun sonra hafifi gerekiyorsa onuda YAPABİLİRSİN inşallah.... beyinde zamanla gelişen bişey ama bazılarında sende olduğu gibi öylece agu gugu dan sonra gelişmiyo....
olumlu yanı yerli olması güvenlik için silah yerine sevginin dayak yerine şefkatin ülkenin huzuru ve güvenliği için sevgi saygı adalet şevkat ve bunların olması için eğitim olması gerekmezmi ne yazıkki bunların hiç biri yok elinde silahı olan kendini herşeyin üstünde görüyor birde bunlar imandan bahsederler iman allahın verdiği cana saygı duymaktır yok etmeye calışmak yerinebakın bu günlerde mısır için gösteriler yapılaçak bir tek biber gazı olmayaçak birtek yasak konmayaçak birtek toma su sıkmayaçak bir tek polis kurşun sıkmayaçak ama gezide taş atılmıştı bunlarada gaz sıkın bakalim ne olaçak
Diğer Haberler