Türk savunma sanayisinden rekor çıktı! Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

ROKETSAN tarafından Birleşik Arap Emirlikleri için geliştirilen Jobaria Çok Kundaklı Lançer, "namlu sayısı bakımından dünyanın en büyük roket topçusu" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'nda yerini aldı.

Türk savunma sanayisi, yurt dışında da talep gören özgün ürünleriyle bir rekora imza attı.

"Roket ve füze sistemlerinde lider kuruluş olma" vizyonuyla hareket eden, son 2 yıldır adını dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen "Defense News Top 100"e yazdıran ROKETSAN, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere küresel tehditlere karşı mücadele veren tüm müşterilerine etkin çözümler sunuyor.

Türk savunma sanayisine 30 yıldır katkı veren, yüzde 87'lik yerlilik oranına ulaşan ROKETSAN, yenilikçi ve özgün ürünlerle elde ettiği başarılara bir yenisini ekledi.

GUINNESS REKORLAR KİTABI'NA GİRDİ

ROKETSAN tarafından Birleşik Arap Emirlikleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen ve dünyanın en güçlü 122 mm topçu roket sistemi kabul edilen Jobaria Çok Kundaklı Lançer, "ordu araçları" kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

HAVA

"Namlu sayısı bakımından dünyanın en büyük roket topçusu" olarak Guinness Rekorları arasına katılan Jobaria Çok Kundaklı Lançer, 10 tekerlekli yarı römork üzerine yerleştirilen 4 adet 122 milimetre roket kundağına sahip. Sistem, tek seferde 240 adet 122 milimetrelik roketi 2 dakikada atabiliyor. Jobaria Çok Kundaklı Lançer'ın azami menzili 37 kilometre, bütün roketlerle tahrip edilebilen alan büyüklüğü ise 4 kilometrekare olarak ifade ediliyor.

SAVUNMA

BAE'de 2003'ten beri önemli projelere imza atan ROKETSAN, bu ülkeye bir dizi ürününü ihraç etti.

İlk olarak 122 milimetre topçu roketleri teslim eden ROKETSAN, daha sonra rekora konu olan özel bir silah sistemi geliştirilmesine yönelik talep aldı.

Yürütülen çalışmalar sonunda ortaya çıkan sistem, ilk kez 2013'te Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı'nda sergilendi.

Okuyucu Yorumları 9 yorum
Yeryüzünde bir araba üretmeden silah sanayisi gelişen bir ülke yoktur, siz kimi kandırıyorsunuz, kocaman boş salonlar yüksek tavanlı odalarda bir şeyler yapıyor gibi görünmek, amerikadan aldığın helikopteri kendi imalatın gibi göstermek, sadece kasasını değiştirip ben helikopter yaptım demek ile olmuyor bu işler.. yemezler yani, mühendis yetiştir, öyle 1500 lira burs ile değil, adam gibi sınırsız burs ver, saraya harcadığın paralar ile ülke uzaya yol yapardı.. hani senin eğitim vakfın ne oldu sesi çıkmıyor, cukkalar iniyor bir bir, herkes bağış yapıyor da bu paralar nerelere harcanıyor.
Helal be sana roket san, Türkiye de artık abuk subuk cinayet tecavüz haberleri okumak istemiyoruz. bilim ağırlıklı teknoloji ağırlıklı ve gurur duyacağımız haberler okumak istiyoruz
taktik yeteneği yüksek güçlü piyade silahı. 3.sınıf devletlerin tamamı türkiyenin pazarı olabilir. Tedarik vs. sürekli ticaret kapısı.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler