HABER

Türk turizmi Londra'da tanıtım atağında

LONDRA (İHA) - Turizm sektöründe dünyanın ikinci büyük fuarı olan World Travel Market (WTM) Londra'daki Excel Fuar Merkezi'nde çok sayıda ülkeden katılımcı ve davetli eşliğinde açıldı. 6-9 Kasım tarihleri arasında devam edecek olan fuarın açılışına, Türkiye ve KKTC Turizm Bakanları katıldı. 27. kez düzenlenen Dünya Turizm Fuarı'nın açılışı nedeni ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Londra Park Lane Sheraton Oteli Dans salonunda, Türk turizm acentaları, tur operatörleri, Türkiye'den gelen turizm profesyonelleri ve çok sayıda Türk turizmi ile ilgili davetlinin katıldığı bir yemek daveti verildi.

Dünyanın sayılı turizm fuarlarından biri olan World Travel Market (WTM), Londra'da açıldı. 6-9 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan fuara yoğun bir şekilde uluslararası katılım sağlandı. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkeler, kendi kültür ve turizm potansiyellerini duyurmak için standlar açtı. Türkiye'yi temsilel Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un katıldığı fuara, KKTC Turizm Bakanı Enver Öztürk de katıldı. Bu arada fuara katılan Türk temsilciler için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Londra Park Lane Sheraton Otel'de bir yemek verildi. Bakanlık tarafından verilen davete Bakan Koç eşi Şadiye Koç ile katıldı. Davete ayrıca, Fuar için İngiltere'ye gelen Denizli, Bodrum, Muğla gibi çeşitli illerden vali, kaymakam ve belediye başkanları ile İngiltere Konsolosu Bahadır Kaleli de katıldı. KKTC Turizm Bakanı Enver Öztürk, davette Bakan Koç ile aynı masada yer aldı. Neşeli tavırları ile dikkat çeken Bakan Koç, yemek süresince yanına gelen konuklarla sohbet etti.
Yemek öncesi kısa bir konuşma yapan Atilla Koç, Excel'de düzenlenen bu fuarın dünyanın en büyük ve en önemli ikinci fuarı olduğunu ifade ederek, "Burada bulunmamızın nedeni dünyaya sesimizi duyurmaktır" dedi. Fuarın en önemli katılımcılarından birinin Türkiye olduğunu, fuar alanındaki birçok yerde Türkiye ilanları ve reklamlarının bulunduğunu belirten Atilla Koç, "İngiltere dünyanın en büyük 3. pazarı, bu pazarda geldiğimiz nokta takdire şayandır. Türkiye en popüler ülkelerden biri haline gelmiştir. 2005 yılında yaklaşık 1.8 milyon İngiliz misafiri ağırladık, bu yılın sonunda da aynı sayılara ulaşmayı bekliyoruz" dedi

Rekabetin her geçen gün daha da arttığı turizm pazarında öne çıkmanın anahtarını "teknoloji, kalite ve sürdürülebilirliktir" sözleriyle ifade eden Bakan Koç, "Bu 3 ana hedefi Türk turizm sektörü ile işbirliği içinde gerçekleştirebilmeyi hedefliyoruz. Böylece zengin varlıklarımızla beraber, rekabeti avantajımızla güçlendireceğiz" dedi.
Turizm acentası sahibi İlhami Özbay, bu tür toplantıların önemini vurgulayarak, bunun Türk turizmine katkılarına değindi. Bu tür organizasyonların şov olduğunu, Türk turizm ofisinin bu konudaki çalışmalarının oldukça başarılı olduğunu ifade etti.

Bu yıl 27'ncisi gerçekleşen WTM uluslararası seyahat ve turizm fuarı, ITB Berlin Fuarı'ndan sonra dünyanın en büyük ikinci turizm ihtisas fuarı olarak gösteriliyor. Dünyanın dört bir yanından alıcı ve satıcıların biraraya geldiği uluslararası bir fuar olan WTM, 6-7 Kasım 2006 tarihlerinde sadece Meridian Club üyeleri ile basın mensuplarına, 8-9 Kasım 2006 tarihlerinde ise Meridian Club üyelerinin yanı sıra turizm profesyonelleri ve öğrencilere kapılarını açacak. Meridian Club, World Travel Market'te stand sahibi olan katılımcıların teklifi üzerine fuar idaresi tarafından davet edilen kişilerden oluşuyor.

Türkiye, geçen yılın aksine bu yıl fuarda 729 metrekarelik bir alana kurulan 39 stand ile temsil ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön