HABER

Türk ve Amerikalı Acil Tıp Uzmanları Antalya'da

ANTALYA (İHA) - Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) ve George Washington University The Ronald Reagan Institute of Emergency Medicine (RRIEM) ortak projesi olan Türkiye Acil Tıp Eğitimi Projesi'nin (TATEP) Faz III Eğitici Eğitimi Kursu, 11 - 15 Kasım 2006 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirildi.

Türkiye'nin değişik illerinden katılan 63 acil tıp uzmanı, 8 Türk ve 9 Amerikalı eğitmen eşliğinde kursu tamamladı. Eğitime katılan hekimler önümüzdeki günlerde Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz, Doğu Anadolu, Karadeniz, Doğu Akdeniz bölgelerinde acil tıp ile ilgili eğitimler düzenleyecek. Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Oktay, TATEP Projesi'nin ilki olan Faz I Temel Afet Yaşam Desteği Kursu'nun 48 katılımcı ile 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildiğini ifade etti. Oktay, "Bu kurs acil çalışanlarının afet yönetim becerilerinin artırılmasına yönelikti. Tüm katılımcılar pre-test ve post-test sınavdan geçerek bilgi ve becerilerindeki iyileşme değerlendirildi" dedi. TATEP Projesi'nin ikincisi olan Faz II Türkiye Acil Tıp Ortak Platformu (TATOP) Konferansı'nın ise geçtiğimiz Temmuz ayında yine Ankara'da gerçekleştirildiğini bildiren Oktay, sözlerine şöyle devam etti:

"Faz II'de Sağlık Bakanlığı, Acil Tıp Anabilim dalları, çeşitli tıp dernekleri ve acil tıbbi hizmetlerde çalışan hekim gruplarının temsilcileri davet edildi. Konferansa 58 farklı kurumdan 69 temsilci katıldı. Acil Tıp paydaşları hem Türkiye'de hem de uluslararası alanda acil tıp ve afet tıbbının güncel eğitim ve pratiği, Türkiye'de Acil Tıp'ın ayrı bir uzmanlık olarak gelişimi, hastane öncesi bakım hizmetlerinin durumu, kalite gelişimini gerektiren ana temalar ve acil servis yönetimi konularında aydınlanmalarını sağlayacak bir tartışma platformunu oluşturmayı amaçladı".

EĞİTİCİ TAKIMLAR OLUŞTURULACAK Projenin üçüncü aşamasında ise Acil Tıp uzmanlarının 11-15 Kasım tarihleri arasında Antalya'da bir araya geldiğini kaydeden Oktay, "Bu kursun amacı Türkiye çapında acil tıp eğitim kursu gerçekleştirecek eğitim takımları oluşturmak. Oluşturulan Acil Tıp Eğitici Takımları kendi bölgelerinde Acil Tıp uzmanlarına 5'er günlük eğitimler verecek. Bu süre boyunca uzmanlar hem güncel bilgiler ile acil tıp konuları hakkında bilgilerini tazeleyecekler hem de önümüzdeki yıl başlayacak olan Faz IV Temel Acil Tıp Eğitimi Kursu'nda kendilerinin yapacakları eğitim formatı ile tanışacaklardır. Kursu başarı ile tamamlayanlara Acil Tıp Eğitimcisi Sertifikası verilecek" diye konuştu. TATEP Projesi'nin dördüncü aşaması olan Faz IV Temel Acil Tıp Eğitimi Kursu'nun amacının 2007 ve 2008 yıllarında Türkiye'de en az 3 bin hekimin eğitimden geçirilmesi olduğunu belirten Oktay, şunları söyledi:

"Faz III Eğitici Eğitimi Kursunu başarı ile tamamlayıp Acil Tıp Eğitimcisi Sertifikası alan uzmanlardan oluşan takımlar Türkiye'nin değişik bölgelerinde eğitimler verecek. Hedefimiz Acil Tıp Eğitimcisi sertifikalı en az 60 acil tıp uzmanı ile en az 48 Beş Günlük Temel Acil Tıp Eğitimi Kursu gerçekleştirmek ve en az 3 bin hekimin bu kursa katılmasını sağlamak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön