HABER

"Türk vitamini"ne İngiltere'den onay

İki Türk doktorun çocuklara vitamin ve mineral desteği sağlamak amacıyla geliştirdiği ürün İngiltere'de.

Ürün, başta İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in eczanesi olarak bilinen ''John Bell Croyden'' olmak üzere ülkedeki birçok eczanede satılmaya başladı.

Mikro-Gen Bitkisel İlaç'ın kurucuları Dr. Altuğ Barut ve Dr. Özgür Göknel'in çocuklar için ''Nutrigen'' markası adıyla geliştirdiği ''Ferromixin'' ve ''Vitamixin'' adlı vitamin ve mineral ürünlerinin Avrupa lansmanı, Londra'daki Nutri Centre'de yapıldı.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Altuğ Barut, ''Nutrigen'' markasının, çocukların ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş bir vitamin grubu olduğunu, bu marka adı altında Türkiye'de 2 adet toz form ve 6 adet şurubun satışa sunulduğunu bildirdi.

''Ferromixin'' ve ''Vitamixin'' adlı vitamin ve mineral toz formlarının İngiltere Sağlık Bakanlığının izniyle satışa sunulduğunu belirten Barut, bu ürünlerin İngiltere'de bedeli devlet tarafından karşılanan 3 ürün arasında yer aldığını ifade etti.

-VİTAMİNE İHTİYAÇ ARTTI-

''Ferromixin''in, çocuklardaki demir eksikliğini giderdiğini, ''Vitamixin''in ise çocukların total multi vitaminini sağladığını anlatan Barut, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Değişen koşullar, çevre, genetik yapı, ırklar arasındaki karışıklıklar, gıdaların içinin boşaltılıyor olması, şişmanlama eğilimine girilmesi, kişilerin kronik hastalık riskini artırıyor.

Son dönemdeki tartışma ise çocukların ebeveynlerinden önce ölecek olması. Her yıl insan ömrü 5 ay uzuyordu, gıdalar nedeniyle bu durum tersine döndü. Eskiden bir domates yiyince 10 miligram C vitamini alıyorduk, şimdi ise bir domates yeyince bir miligram C vitamini alıyoruz. Sütün de besleyici özelliği azaldı. 'Fast food' kavramı ve bilgisayar, bunun en önemli nedenlerinden.''

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön