HABER

Turkcell hisselerindeki hareketliğe inceleme

İSTANBUL (İHA) - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, Çarşamba ve Perşembe günleri Turkcell hisselerinde İMKB'de görülen hızlı yükseliş ve düşüş hareketlilikleriyle ilgili olarak SPK ile birlikte konuyu incelediklerini söyledi.

Hüseyin Erkan, Tekfen Holding'in halka arzının ardından şirket hisselerinin İMKB'de işlem görmeye başlaması nedeniyle Türkiye'de ilk kez düzenlenen gong çalma törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Turkcell hisselerinde yaşanan hareketlilik hakkında bir soru üzerine İMKB gözetim müdürlüğünün konuyla ilgili raporlar tuttuğunu belirten Erkan "Nereden kaynaklandığı konusunda SPK ile birlikte konuyu inceliyoruz" şeklinde konuştu.

"Sadece yabancı kaynaklı bir işlem olduğunu biliyoruz, ama ne amaçla yapılmıştır şu anda ben bilemiyorum. İncelemenin sonunda en kısa zamanda bunu sizinle paylaşacağız" diyen Erkan manipülasyon ihtimalini ise düşük gördüğünü belirterek şöyle konuştu:
"Manipülasyon olması çok zordur, gerçekten çok derin olan bir kağıttır. Bir de hem İMKB'de hem New York borsasında işlem gören bir firma, dolayısıyla ben ona pek ihtimal vermiyorum ama her ihtimal de inceleniyor şu anda."

İMKB'de işlem gören Turkcell hisseleri Çarşamba günü 12.3 YTL'den 13.7 YTL'ye tırmanırken hemen ardından Perşembe günü 12.2 YTL'den güne başlayarak 11.8 YTL'ye geriledi. Turkcell hisseleri Cuma günü ilk seansı ise yüzde 0.85 artışla 11.9 YTL'den tamamladı.

Geri Dön