HABER

Türkiye, Afrika Kalkınma Bankasına üye olacak

Türkiye, Afrika Kalkınma Bankasına üye olacak

Ankara (AA)- Türkiye, dış ticaret hacmini artırmak amacıyla, gelecek yıl Afrika Kalkınma Bankasına üye olmayı planlıyor.

Edinilen bilgiye göre, kıtalar çerçevesindeki iş hacminin daha da artırılması amacıyla, Afrika Kalkınma Bankasına üye olmayı hedefleyen Türkiye, Afrika kıtasında da daha etkin olmayı amaçlıyor.

Afrika piyasasının yeteri kadar değerlendirilemediğini ifade eden yetkililer, Banka üyeliğinin ardından bu piyasanın daha etkin bir şekilde kullanılabileceğini vurguluyorlar.

Türkiye'nin bankaya üyeliği, ticaret ve yatırım hacminin artmasının yanı sıra, Türk müteahhitlerin, Afrika Kalkınma Bankası finansmanıyla açılan müteahhitlik işlerinden faydalanarak, yıllık 2-3 milyar dolarlık müteahhitlik işi alabilecekleri kaydediliyor.

Afrika'da ticaret hacmi artırılabilecek ülkeler ise şöyle sıralanıyor:

"Burkina Faso, Cezayir, Çad, Etiyopya, Fas, Gana, Güney Afrika, Kamerun, Kenya, Kongo, Libya, Madagaskar, Malawi, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Senegal, Sudan, Tanzanya, Uganda, Yemen, Liberya, Fildişi, Ekvatoral Gine, Gabon, Mali, Togo, Tunus."

Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 10 milyar dolar düzeyini aşmış durumda. 2010 yılına kadar Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki toplam dış ticaret hacminin 25 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.Asya Kalkınma Bankasına üye olan Türkiye, Afrika Kalkınma Bankasının da ardından, Latin Amerika'da etkin olan Amerika Ülkeleri Kalkınma Bankasına da üye olabileceği ifade ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön