HABER

Türkiye-Almanya arasında İncirlik krizi: Bakan Gabriel geliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın Alman milletvekillerinin İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret talebine olumsuz yanıt verdi. Ankara'da düzenlediği basın toplantında konuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, talebin karşılanmasının mevcut şartlarda mümkün olmadığını söyledi. Alman bakan 'geliyorum' dedi ama Ankara ile Berlin arasında kriz büyüyor...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya'nın "Türkiye aleyhine ne varsa desteklediğini" belirterek, şu anda İncirlik'in Alman parlamenterlerin ziyaretine açılmasının mümkün olmadığını, Almanya'dan olumlu adımlar olursa değerlendireceklerini söyledi.

Gabon Dışişleri Bakanı ile düzenlediği basın toplantısında Çavuşoğlu'na İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman parlamenterlere izin verilip verilmeyeceği soruldu.

SIGMAR GABRIEL TÜRKİYE'YE GELECEK

"Almanya'nın Türkiye'ye bakılında sıkıntılar var, Almanya'nın Türkiye aleyhine ne varsa desteklediğini görüyoruz" diyen Çavuşoğlu, Pazartesi günü Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in de Türkiye'ye geleceğini ve iki ülke arasındaki sıkıntılı konuları görüşeceklerini ifade etti.

"İncirlik konusu var, bugün Merkel bir açıklama yaptı; 'Türkiye ile son bir uzlaşı arayışında olacağız ardından çekilip çekilmemeye karar vereceğiz' nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu Mevlüt Çavuşoğlu şöyle cevapladı:

"TÜRKİYE ALEYHİNE NE VARSA, ALMANYA DESTEKLİYOR"

"Almanya'nın Türkiye'ye bakış açısında olumsuzluklar var. Biz bunu sık sık söylüyoruz. Türkiye aleyhine ne varsa Almanya'nın desteklediğini görüyoruz. Sayın Merkel ile Brüksel'deki görüşmesinde Cumhurbaşkanımız tek tek hepsini sıraladı.

AB'nin FETÖ'ye verdiği destek en son biliyorsunuz mülteci statüsü de verdiler. PKK'nın Almanya içindeki faaliyetleri. Özellikle "evet" diyenlere karşı sistematik bir baskı var. Derin devletin baskısı var. İçinde istihbarat, polis de var. Tüm bunları Cumhurbaşkanımız söyledi.

"SAYIN MERKEL'E SON DERECE NET ŞEKİLDE SÖYLEDİK..."

Şimdi Efenim biz İncirliğe gelmek istiyoruz. Sayın Merkel'e son derece net söyledik, Almanya şunu anlamalı, Ben Türkiye'ye karşı istediğimi yapacağım, yine de Türkiye'den istediğimi alacağım. Böyle bir şey yok. Bu şartlarda bizim İncirlik'i Alman Parlamenterlere açmamız şu anda mümkün değil. İlerde olumlu adım atarlar değerlendiririz. Konya'ya heyet gelebilir. Orası NATO Üssüdür, ama İncirlik benim Üssüm, tasarrufta bana aittir."

Geri Dön