Türkiye askerini Lübnan'dan çekiyor

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e bağlı Lübnan barış gücündeki (UNIFIL) askerlerini çekeceği açıklandı.

Türkiye askerini Lübnan'dan çekiyor

Birleşmiş Milletler sözcüsü Andrea Tenenti, kararın Türk Hava Yolları pilotlarının kaçırılmasından önce alındığını söyledi.

Tenenti, Lübnan gazetesi Daily Star’a yaptığı açıklamada, “280 civarında asker çekilecek. Geriye deniz gücü bünyesinde 58 asker kalacak” dedi. Tenenti, kararın ağustos ayı başında alındığını ve “sıradan bir süreç” olduğunu ifade etti.

UNIFIL’in açıklamasında, “6 Ağustos tarihinde UNIFIL, BM Karargahı Barış Gücü Operasyonları Birimi tarafından Türk hükümetinin eylül ayının ilk haftası itibarıyla Türk Mühendislik İnşaat Şirketi’ni çekmeye karar verdiği yönünde bilgilendirilmiştir” denildi.

Tenenti, UNIFIL’in faaliyetlerinin asker sayısının azalmasından etkilenmeyeceğini ve halihazırdaki asker sayısının barış gücünün görevini yapması için yeterli olacağını belirtti. Lübnan’daki güvenlik durumunun dalgalı olmasının Ankara’nın kararında bir rol oynayıp oynamadığı sorusu üzerine ise Tenenti, “[Güney Lübnan’da] güvenlik seviyelerinde bir değişim olmadı” diye yanıt verdi.

TEMMUZDA YALANLANMIŞTI
Türk Mühendislik İnşaat Şirketi, Ekim 2006’da UNIFIL’e katıldı. Şirket yeniden inşa projelerinin yanı sıra yol ve prefabrik konut inşaatlarıyla uğraşıyor.

Temmuz ayının sonlarında Türkiye’nin UNIFIL kapsamında görev yapan askerlerini iki aydan kısa bir süre içinde geri çekeceği öne sürülmüştü.

Lübnan gazetesi Daily Star'a konuşan güvenlik kaynakları, Türk askerlerinin 1.5 ay içinde Sur kenti yakınlarındaki Şaitiye köyünde bulunan karargahlarından ayrılacağını iddia etmişti.

UNIFIL Sözcüsü Antoinette Midday ise Türk yetkililerin kendilerine böyle bir bildirim yapmadığını söyledi.

TBMM Genel Kurulu, temmuz başında, UNIFIL kapsamında görev yapan Türk askerinin görev süresinin 5 Eylül 2013 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılması konusunda hükümete yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi'ni kabul etmişti.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Ne işiniz var Lübnan'da? Dünyayı kurtarmak size mi kaldı?
Önce kendi sınırlarımızı koruyalım.Ülke PKK ya peşkeş çekilirken , Lübnan'da neden askerimiz var? Önce Türkiye!!!
bir türlü hayata geçemeyen profesyonel ordu ne durumda bilen var mı!!!!
lübnan yakında kan gölüne dönecek galiba
Bu askeri sisteme şiddetle karşıyım.Yıllarca iktidara her gelen bunu yaptı.Halada yapıyorsunuz.Devletler ordular çekişiyorsunuz.Sonra çekişmelerinize gençleri askerew yolluyor ve ölüme atıyorsunuz piyon gibi.Sizin saçma sapan çekişmelerinize Bu gençler gitmek zorundamı?Siz zenginlerin çocukları erkanların sosyetenin çocukları gitmiyor çoğu!Sizin zihniyetiniz şu zengini yolla bağa.Fakiri burjuvaziyi yolla dağa…ADAM TAM EVLENİYOR YUVA KURUYOR ASKERDE ŞEHİT OLUYOR.EWŞİ AĞLIYOR YAZIK YA.PKK NIN ÖNÜNE FAKİRİN BURJUVAZİNİN ÇOCUĞU YETERİNCE GİTTİ.BİRAZDA ZRENGİNLER ÇIKSIN.ÇOK KIYMETLİ DEĞİLMİ CANINIZ
GEÇEN GÜN ATEİSTLERDEN BİRİ ALLAH’A DİLİM VARMIYOR AĞIZA ALINMAYACAK LAFLAR ETTİ.BAKIN ALLAH BİZİ YARATIP ONCA GÜZELLİK VERMİŞ.BİZİ ŞEYTANA KARŞI KORUMUŞ.MELEKLERİ BİLE BİZE SECDE ETTTİRMİŞ.EYER Kİ ATEİSTSENİZ OLUN AMA BARİ ALLAH’ KÜFÜR ETMEYİN.HAYATINIZDA YAŞADIKLARINIZ ATEİST OLMANIZA SEBEP OLMUŞ OLABİLİR FAKAT.ALLAHA LAF EDİLMEZ ALLAH ÜZÜLÜR.O Kİ İNANMAYANA DAHİ RIZKINI VERENDİR.
doğru karar.
Kendi memleketimizi duzelttik simdi araplar kaldi.Cekin askertimizi yurt disindan.
Afganistan'dan da çeksin, bir hiç için oradalar.
Aman Kıbrıs'tan ayrılmayın. Rumlar bizi gene keserler keser..
ne olcak gönderin nasıl olsa sizin çocuklarınız değil
ne işi var askerin lübnan da. gelsinler.
Zaten ne işi var askermizin Lübnan'da? Barış gücü mü yoksa? (!!!!)
vay anasını aynı anda hem afkanistan,suriye,yemen,mısır,diğer afrika ülkelerive şimdide Lübnan büyük yetenek doğrusu
Aslında bizim bu Lübnanı ve Suriyeyi İsraille anlaşıp bölüşmemiz lazım
lübnan askeri kanadı hizbuseytan hem müslümanları katledecek bizde ülkesinin güvenliğini sağlıcaktık yok öyle yağma...
küçük insanlar küçük,büyük insanlar büyük düşünür.dünyanın tamamını kendi malınız kendi bahçeniz gibi düşünürseniz,Türkiyenin dünya üzerinde neler yapmak istediği daha iyi anlaşılır.saygılar.
isabet olur.
Diğer Haberler