Türkiye Barolar Birliği'nden değerlendirme

ANKARA (ANKA) – Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından AKP'ye açılan kapatılma davası ile Ergenekon soruşturması arasında paralellik kurma iddialarını, "Tehlikeli sonuçlar doğuracak gelişmeler olarak" değerlendirdi.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde ülkeyi gündemini meşgul eden olayların hukuk boyutlarını değerlendirdi.

TBB, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından Anayasa Mahkemesi'ne açılmış bulunan AKP'nin kapatılma davası nedeniyle, siyasi iktidar mensuplarının yargıya intikal eden bu dava sürecinin tamamlanmasını sağduyu içinde beklemeleri gerektiğine işaret etti.

TBB Yönetim Kurulu açıklamasında şu görüşlere yer verdi; "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'na karşı hakarete varan ağır suçlamalar toplum hafızasında tazeliğini korurken, açılan AKP'nin kapatılma davası ile Ergenekon soruşturması arasında paralellik kurma, bunu parti kapatma davasına karşı bir hesaplaşmaya dönüştürme ve yargıya intikal etmiş bu davanın gündemini değiştirme çabaları toplumda karışıklık yaratma isteklerinin bir yansıması olarak tehlikeli sonuçlar doğuracak gelişmeler olarak değerlendirilmektedir."