HABER

"Türkiye Burslarını kazananlar ülkemizde kendilerini güvende hissedecek"

Türkiye'nin Nur Sultan Eğitim Müşaviri Abdülmuttalib Çetin: - "Sınavı kazanan öğrenciler kendilerini evlerinde olduğu gibi ülkemizde de güven içinde hissedecekler ve Türkiye'deki kardeşleriyle tanışarak ve kaynaşarak ortak kültürümüzü, tarihimizi, ülkemizi daha yakından tanıma fırsatı elde edecekler"

NUR SULTAN (AA) - Türkiye'nin Nur Sultan Eğitim Müşaviri Abdülmuttalib Çetin, Türkiye Burslarını kazanan öğrencilerin Türkiye'de kendilerini evlerinde olduğu gibi güvende hissedeceklerini söyledi.

Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'daki Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) Türkiye Bursları için mülakatlar başladı. Mülakatlar Nur Sultan'da 25 Mayıs'a kadar, Almatı'da da 27-30 Mayıs'ta yapılacak.

Mülakatların yapıldığı YEE Nur Sultan Ofisini ziyaret eden Çetin, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Burs tanıtımlarının internet ve Kazak basını aracılığıyla yapıldığını ifade eden Çetin, ayrıca üniversitelerde eğitim müşavirliğiyle YEE iş birliğinde tanıtım programlarının düzenlendiğini belirtti.

Çetin, Milli Eğitim Bakanlığından okutman ve öğretmenlerce de Kazakistan'da tanıtım çalışmaları yapıldığına dikkati çekerek, "Bu çalışmalar neticesinde başvurularda ciddi bir artış gözlendi. Bunun neticesinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımız Kazakistan'da Türkiye Burslarına ilişkin kontenjanı artırdı." dedi.

- 3 bin başvuru

Bu yıl Kazakistan'dan 3 bin civarında başvuru yapıldığını anlatan Çetin, bunun geçen yıla göre yüzde 50 fazla olduğunu söyledi. Çetin, "Ülkemize öğrencilerin ilgisinin fazla olduğunu memnuniyetle paylaşmak istiyorum." ifadesini kullandı.

Çetin ayrıca, Türkiye Burslarının amacının Türkiye ile diğer ülkeler arasında ilişkileri geliştirmek ve insan odaklı bir yaklaşımla küresel bilgi yüküne katkıda bulunmak olduğunun altını çizdi.

Bugüne kadar Kazakistan'dan binlerce öğrencinin Türkiye Bursları kapsamında öğrenim gördüğünü kaydeden Çetin, "Halihazırda 500 civarında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi ülkemizde Türkiye Burslarından yararlanmaktadır." diye konuştu.

Öğrencilere bursun yanı sıra ücretsiz eğitim, konaklama, sağlık güvencesi, ülkelerine gidiş-geliş uçak biletleri ve diğer imkanları sağladığını dile getiren Çetin, "Sınavı kazanan öğrenciler kendilerini evlerinde olduğu gibi ülkemizde de güven içinde hissedecekler ve Türkiye'deki kardeşleriyle tanışarak ve kaynaşarak ortak kültürümüzü, tarihimizi, ülkemizi daha yakından tanıma fırsatı elde edecekler." şeklinde konuştu.

Geri Dön