Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi'nin pilot uygulaması Bolu'da 3 aşamalı olarak tamamlandı.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları geliyor

Pilot uygulamada 220 bin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı dağıtıldı. Kimlik kartlarının, 2013 yılından itibaren 3-4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor.

'Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi' çalışmaları devam ediyor. Pilot uygulama 1 Kasım 2010 tarihi itibarıyla tamamlandı. Pilot uygulaması yapılan bu kartta biyometrik veri olarak 'parmak izi' yer aldı. Pilot uygulamada 220 bin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı dağıtıldı.

Kimlik kartının ülke geneline yaygınlaştırılmasına yönelik yürütülen hazırlık çalışmaları kapsamında, pilot uygulamada elde edilen sonuçlar İçişleri Bakanlığı tarafından değerlendirildi. Yaygınlaştırma ihalesi yapıldı ve 16 Mayıs 2012 tarihinde işe başlandı. Proje ile "10 yıllık kullanım ömrüne sahip, polikarbon materyalden oluşan, temaslı ve temassız çip içeren ve uluslararası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran" bir kimlik kartının üretilip vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor. Kimlik kartlarının 2013 yılından itibaren 3-4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması öngörülüyor. Proje ile şu yöneliklerin getirilmesi hedefleniyor:

Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart vb. taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek. T.C. Kimlik No uygulamasında olduğu gibi tek kart-tek şifre dönemine geçilecek. Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek. e-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden (ev, iş yeri vb.) kimlik kartı ile erişilebilecek. Kimlik kartı seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Kimlik Kartı, elektronik imza olarak kullanılabilecek. Kimlik kartı, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacak. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetimi kolay ve güvenli bir şekilde yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye inecek. Sağlayacağı güvenli kişi doğrulaması nedeniyle e-Devlet hizmetlerinin niteliği ve sayısı artacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 131 yorum
KİM BİLİR KİMLER KÖŞEYİ DÖNECEK TABİ BUDA AKP Lİ BİRİLERİ OLACAK YOLUN KEKLİKLERİ
Adam ne yapsa yaranamiyor
senin biryeri dönemye çalıştığın belli ama boşa kürek çekiyorsun :)
arkadaşım koyunmusun bu ne mantıktır tamam götürsün 70milyon kart parası götürsün kazandıracaklarını hesap etmiyormusun bu mudur doğru mantık yazık aldığın nefese tükettiğin oksijene..
dünya üzerinde şu anki kimlikleri kullanan ülkelerden biri türkiye dir. 3. dünya ülkesi olmak neden hoşunuza gidiyor.Yurt dışına çıkan hiç mi tanıdığınız yok.Kimlikleri bi sorun.Ya Türkiye sadece bi kağıt parçası.Artık Türkiye de kabuğunu kırıyor.Bu yeni kimlik ise birileri köşeyi dönsün diye değil, olmamız gereken yerde olmamız için geçilmesi gereken yollardan birisidir.Bırakın artık her yapılanın altında birşeyler aramayı.Kabul edinki Türkiye artık gerçekten eski Türkiye değil !!!
tam kimler köşeyi dönecek diye bir zerzavat çıkar diyordum. beni yanıltmadınız.
Fişleniyoruz...Akıllı olun...Bu kartı olan kişinin mahramiyeti kalmaz...
Yasadışı bişi yapmıyosan fişlensen nolur, zaten bu korku yüzünden,faili meçhuller artıyor,hırsızlık diz boyu, fişlensin gerekiyosa sizin gibilere gps takılsın her yerde izlensinki sağa sola zarar vermeyin...
Yasa dışımı?Bu ülkede neyin yasal olup neyin yasal olmadığını biri çıkıp söylesin...Harşey keyfi ...Sendika kurmak yasal...polise yasak...devam edeyimmi?Tabiki bu bir fişleme...Herkesin yatak odasınabile girecekler.Bundanda herkes nasibini alacak.Kime kafaları bozulursa varan1...caran2 başlayacaklar...
FİŞLENMENİN KRALI GELİYOR HEMDE.
Katılıyorum,tamamen sisteme gireceksen mahremiyet kalmaz.Elinde yetki olanlar dedenden torununa kadar her şeyini gözlemler ve alehte kullanılabilir.Özelliklede içerideki işbirlikçileri vasıtasıyla yedi ceddini araştırmaya kalkabilecek konsolos ateşelerini saymıyorum bile. Deden babaannen yahudi veya ermeniydi diye kapıların çalınmasınada şaşırmam.
millet aptal olduktan sonra kimlik akıllı olsa nolcakki
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler